Belgradzki Fantom. Człowiek z tajemnicy

Warszawa, wrzesień 2013

Szybka jazda samochodem i łamanie przepisów.
Wyobrażacie sobie jazdę kradzionym samochodem?
Narażanie policjantów poprzez wciąganie ich w pościg?
Bezmyślność i głupota.

Belgrad, wrzesień 1979 rok

Kradzione białe Porsche Carrera.
Brawurowa jazda po głównych ulicach miasta.
Pościgi zakończone dewastacją samochodów milicji.
Bezmyślność i głupota?

porsche cornering

Nie znając kontekstu łatwo popadamy w schematy myślenia o osobach popełniających wykroczenia. Historia Belgradzkiego Fantoma wydarzyła się naprawdę.

Vlada Vasiljević (tytułowy Fantom) ukradł białe Porsche Carrera i przez kilka dni prowokował policję we wrześniu 1979 roku do pościgów za nim. Sytuacja doprowadziła do gromadzenia się tłumów, którzy dopingowali bezimiennego bohatera i traktowali to zarówno jako rozrywkę i formę sprzeciwu wobec służb.  Pokazana na ekranie coraz większa bezradność ówczesnej władzy oraz ich samochodów prowadzi w końcu do zaangażowania ogromnych środków w celu zatrzymania jednej osoby.

Belgradzki fantom pościg porsche

Film jest miksem dokumentalnym i fabularnym. Mamy wywiady z osobami, które brały udział w ówczesnych wydarzeniach oraz współczesną ekranizację tamtych dni. Ekranizację bardzo udaną gdyż udało oddać się klimat pustych ulic, po których mknie biały samochód. Historia wciąga, a rozmowy z obserwatorami tamtych zdarzeń mocno uwiarygadniają wspomnianą walkę złodzieja i policji; sportowej konstrukcji i zwyczajnej Zastavy.

Czym była tamta kradzież? Nie wiemy. Film próbuje udowodnić, że była walką ośmieszająca władzę. Dla mnie jest to po prostu historia, która pomieszała frustrację ludzi oraz szaleńczą młodość milczącego bohatera.

W kinach jest teraz pokazywany właśnie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Zarówno Vlad Vasiljević, jak i Lech Wałęsa dostali swoje pomniki w postaci filmów. Każdy z nich łączy historyczne zdjęcia z czasów, ze współczesną ekranizacją minionej epoki. Tylko, że historia pisana poślizgami ulicami Belgradu jest tą, po której sami zapragniecie wyjść i zostać bezimiennym bohaterem za kierownicą.

Belgradzki fantom zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne z wydarzeń z 1979 roku