BMW Art Cars w Warszawie

Do 19. października trwa wystawa BMW Art Car Collection w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Czasu na zobaczenie jej pozostało już bardzo mało.

A warto! Wystawę odwiedziłem dwa tygodnie temu i od tego czasu nosiłem się z jej opisaniem. Bo mam cholernie mieszane uczucia.

 wystawa_warsaw_art_cars_exhibition

Kolekcja BMW Art Car była dla mnie egzotyczną zbieraniną samochodów, o której można było poczytać w prasie motoryzacyjnej. Dość daleką by nie przejmować się tym czy faktycznie można nazwać pomalowane przez artystów samochody sztuką.

Tymczasem przywiezione sześć modeli do Warszawy stanowi całkiem niezły przekrój przez kolekcję i dobry powód do zastanowienia się czym jest. Począwszy od pierwszego BMW przygotowanego przez Alexandra Caldera, po najnowsze GT2 Jeffa Koonsa. Wśród nich to najsłynniejsze, w które pędzel mieszał Andy Warhol.

bmw_m1_painted_warhol_art_cars_warszawa

Bo jeżeli popatrzymy na nie przez pryzmat rzeźby to te BMW powstawały w fabrykach w dziesiątkach, setkach i tysiacach sztuk. Zresztą nie są to samochody tak piękne jak brytyjskie Jaguary czy włoskie Alfy Romeo. Po prostu są bardziej samochodami niż dziełami sztuki.
Z drugiej strony są sztuką współczesną, gdzie jakieś ramy takie jak płótno nie są potrzebne. I dopiero wtedy zaczynasz patrzeć na nie jak na coś wyjątkowego. Za każdym z nich stoi pewna myśl przewodnia, która została przeniesiona na karoserię samochodów. I wtedy  zaczynają być interesujące.

Tak, BMW cholernie dobrze wykorzystało sytuację na zyskanie dodatkowego zainteresowania dzięki sztuce.
Nie wszystkim mogą się podobać, ale nie przechodzisz obok nich obojętnie.

wystawa_bmw_art_cars_warsaw

Warto wystawę zobaczyć dopóki egzemplarze są jeszcze w Warszawie. Dodatkowo poznacie historię każdego z nich. A jest co, bo o każdym można przygotować przynajmniej krótki wpis. Sporo bowiem ma przeszłość wyścigową lub twórców z ciekawą historia.

Na wystawie zaprezentowano modele oznaczone numerami:

  • #01 BMW 3.0 CSL (Alexander Calder – 1975),
  • #03 BMW 320i (Roy Lichtenstein – 1977),
  • #04 BMW M1 (Andy Warhol – 1979),
  • #14 BMW 850 CSi (David Hockney – 1995),
  • #15 BMW V12 LMR (Jenny Holzer – 1999),
  • #17 BMW M3 GT2 (Jeff Koons – 2010).

bmw_andy_warhol_art_cars_m1 BMW_30_CSL_alexander_calder_art_cars_01 BMW_30_CSL_alexander_calder_art_cars_01_ca BMW_320i_roy_lichtenstein_bmw_art_cars_03 MW_320i_roy_lichtenstein_bmw_art_cars bmw_m1_warhol_art_cars_warszawa bmw_m1_warhol_art_cars_warszawa_poland bmw_m1_andy_warhol_art_cars_warszawa bmw_art_car_850_hockney bmw_art_car_850_hockney_wystawa http://motosoul.pl/wp-content/uploads/2014/10/BMW_V12_LMR_art_cars_holzer.jpg BMW_V12_LMR_art_cars_warszawa_Jenny_holzer_truizmy http://motosoul.pl/wp-content/uploads/2014/10/BMW_M3_GT2_Jeff_Koons_art_car.jpg BMW_M3_GT2_Jeff_Koons_art_cars_front BMW_M3_GT2_Jeff_Koons_art_car_17 BMW_M3_GT2_Jeff_Koons_art_cars_back wystawa_bmw_art_cars_warszawa wystawa_warsaw_art_cars wystawa_bmw_art_cars

Więcej o zaprezentowanych modelach przeczytasz na www.bmw-art-cars.pl

  • Nie jestem jakimś krytykiem sztuki ale już chyba ciekawszą kolekcję przygotował swego czasu Top Gear ;)