Ceny paliw

motoss.pl blog

Dzisiaj krótko o temacie, który siłą rzeczy zainteresuje każdego użytkownika samochodu. No może poza właścicielami Mercedesów G63 AMG 6×6, których już pewnie jest ponad 10 w Polsce. Mowa o cenach paliw. Nas, zwykłych szaraczków kwestia ta interesuje mocno tym bardziej, że jak pewnie też obserwujecie cena paliwa stale spada. Świetnie!

Będąc na stacji wielkimi oczami patrzyłem na wielką tablicę z żółtymi liczbami: 4,40, 4,39, … 4,31. Tak właśnie się dzieje we Wrocławiu. Co ciekawe w oddalonym o niecałe 100 km kilkunastotysięcznym Kępnie ceny kształtują się już na poziomie 4,45 w porównaniu do wrocławskiego 4,31. Powiedzieć by się chciało, że w mieście drożej, a tu taka niespodzianka.

Krótki wywód o nowoczesnym spalaniu

Producenci w coraz to doskonalszych nowych modelach stale starają się zmiejszać zużycie paliwa. Jednakże powiedzmy sobie szczerze, że aut działających efektywnie z przyzwoitymi osiągami i spalających miej niż 4-5 litrów jest jak na lekarstwo. Powstawają takie rodzynki na Volkswagen XL1, ale są to wyjątki.

Auta hybrydowe? Niby wszystko ok, ale dobre diesle potrafią spalić mniej niż rzekomo oszczędna hybryda. Pozwólmy silnikom elektrycznym pomóc wewnętrznemu spalaniu w osiągach a nie w poprawie spalania. Niech żyje McLaren P1, precz z Pruisem! Ot, tak społecznie się zabrzmiało…

Ceny paliw w Europie

Ale jak te spadki cen paliw, oczywiście spowodowane obniżaniem się ceny za baryłkę (zawiodłem Was bo myśleliście, że to nie nasz rząd obniża ceny paliw specjalnie dla nas?), mają się do europejskich cen? Trzeba przyznać, że nie mamy co narzekać. Oto jak wyglądają ceny Pb95 i Diesla w krajach Europy:

Polska jest całkiem nisko co tylko może cieszyć.

Ceny paliw na świecie

Reszta świata to już inna bajka. My tu się cieszymy, że cena ponownie zmierza do równych 4 złotych, a np. taki Wenezuelczyk, nie dość, że otoczony pięknymi kobietami to jeszcze może tankować paliwo za ok 10gr za jeden litr! Tanie paliwo, w naszym mniemaniu, jest również w krajach arabskich takich jak Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Bahrajn gdzie litr paliwa to ok 50-80 groszy. Nic tylko jeździć bez celu, ale tam to akurat taka cena nie dziwi.

Jakiś czas temu usłyszałem, że Amerykanie rezygnują powoli z wielkich V8 bo jak to mówią “paliwo drożeje”. Tak, tylko porównajmy ich ok 2 zł za litr benzyny do naszych ponad 4 zł… Zapraszamy do Polski.

ceny-paliw
Zdjęcia z Warszawy na dowód niskich cen… oraz na pamiątkę gdy znów wzrosną.

Update 2.02.2015: 95-tka we Wrocławiu to już koszt 4,18 zł!

 


gościnnie by Szymon
autor bloga motoryzacyjnego motoss.pl.
Krzywo patrzy na Ferrari California, ale zachwyca się Skodą Octavią RS.
Dziwny typ prawda?

 • Miłośnik

  Ceny mogły być niższe o kilka może nawet kilkanaście groszy ale rząd wprowadził nowy podatek od 1 stycznia 2015. Wykorzystali zamieszanie i prawie nikt o tym nie mówi a większość kierowców jest nieświadoma. Co prawda płacić mają producenci paliw ale jak powszechnie wiadomo zapłaci kierowca na stacji. Cicho i miło.
  „Minister Gospodarki 10 grudnia 2014 roku przyjął rozporządzenie, które
  określa stawki opłaty zapasowej. Od 1 stycznia wynosi ona: 43.00 zł za tonę ekwiwalentu ropy naftowej, 99.00 zł za tonę gazu płynnego LPG”

 • Ryuk

  Niby taniej a jednak i tak nas dymają z podatkamim cłami i innymi pierdołami.

  Dobrze by było lać za 3 pln.

  • Pamiętam te ceny. Na codzień nie przejmuję się różnicą kilku- kilkunastu groszy. Ale teraz spadek o złotówkę jest już fajny!;)

 • mirko

  dziś drgnęło w górę w Warszawie. oby chwilowo

 • Wszystko fajnie, ale te ceny niestety nie pokazują jaki jest to wydatek w stosunku do średnich zarobków. A wtedy bylibyśmy dużo, dużo wyżej.
  Moglibyśmy odczuć niższe ceny benzyny i pracować na nie chociaż trochę krócej, ale i tym razem rząd postanowił nad wydymać.

 • Niby wszystko fajnie tylko te ceny nadal są wysokie. Ile z tych najniższych wspomnianych 4,18 to podatki, cło…

 • Lena

  Co z tego, że ceny paliw spadają i że porównujesz ceny do innych krajów, jak my nie zarabiamy tyle samo co Niemcy, Francuzi czy Holendrzy? Ceny dostosowuje się do ludzi – tyle ile są skłonni zapłacić za dany produkt. Jeśli coś jest bardzo drogie to automatycznie znajdzie mniej zwolenników bo znajdzie się mniej ogólnodostępne.

 • HSP

  A teraz Pb95 – 5,09 zł, Diesel – 4,65 zł. Jest różnica..