Dacia bez uprzedzeń

Większość „moto fanów” po cichu (lub głośno jak Jeremy Clarkson) wyśmiewa się z Dacii. Ta marka stała się chłopcem do bicia, nabywcy stali się „Fąfarami” kupującymi samochody, a ich salony sprzedaży „Wąchockiem” polskich salonów dealerskich.

Tymczasem w czerwcu Dacia zorganizowała konkurs „Piknik Dacii”, w którym do wygrania była nowa Dacia Duster. Mój krakowski duch skąpstwa podpowiedział mi, że możliwość zgarnięcia samochodu za darmo (i spieniężenia go potem) może być całkiem opłacalna skoro muszę iść tylko na jazdę testową. Równocześnie mój warszawski duch pełen ironii podpowiedział, że jeżeli bloger motoryzacyjny wygrałby Dacię, to cała blogosfera będzie miała powód do śmiechu na najbliższe 10 lat.

salon-dacia-renault-warszawa

Skoro szansa na wygraną była równie mizerna, co próba zaimponowania znajomym petrolheadom nowym Dusterem, postanowiłem spróbować. Dzięki temu…

ODKRYŁEM TAJEMNICĘ DACII

To samochody, które możesz kupić tylko wtedy gdy nie jesteś uprzedzony. Brak uprzedzeń do samochodów bierze się z tego, że… nie interesujesz się motoryzacją. Trudno bowiem nie trafić na nieprzychylne opinie kierowane w kierunku akurat tej marki.

Teraz wtrącenie. Nie macie wrażenia, że obecni licealiści/studenci (oczywiście nie wszyscy ale większość) mają coraz bardziej gdzieś samochody? Ważne, żeby miało 4 koła i kierownicę. Sprawa marki staje się drugorzędna. I nie chodzi o pieniądze wydane na samochód, ale sam brak zainteresowania samochodami. Dla nich jako symbol prestiżu bierze się smartfony, a nie samochody. Macie podobne odrzucia?

Wracając…
Skoro zatem jesteś młodą, niezainteresowaną motoryzacją osobą, która nie ma odłożone więcej jak 50 000 złotych na zakup nowego samochodu, a jednocześnie boisz się używanego… Jeżeli na dodatek widziałeś spot w telewizji pokazujący, że rumuńska marka może dawać prestiż, to bardzo możliwe, że wybierając samochód trafisz do salonu Dacii.

I dokładanie tak opisaną osobę poznałem właśnie w salonie Dacii.

Młody facet. Moze 28 lat. Razem z ojcem. On wyraźnie bez uprzedzeń do samochodu, podkreślający, że samochód musi być pojemny. Codziennie trasa 40 km do pracy. I kolejne 40 z powrotem…

Ojciec to typ faceta co wie lepiej. „Kiedyś robili lepsze samochody”, „Ja moją Skodą jeżdżę bez problemów od 12 lat, a ten samochód nie ma szans tyle przetrwać”, „pan mi to da na piśmie, bo kiedyś też mi obiecywali lepsze jutro”, „Nle pali? Nieważne. Moja jest zagazowana i pali mniej”.
Dodatkowo w skarpetach i sandałach.

dacia-klient

Bzdury opowiadasz. Nie. Na ponad 30 odwiedzin salonów dealerskich w ostatnim roku tylko w salonie Dacii spotkałem taką parę. Dowód?

To Panów wrócimy za chwilę.

Nowa Dacia Duster

Będzie krótko, tyle co można poznać samochód na 20 minutach jazdy testowej.

Stylistyka nie jest zła. Więcej. Może się podobać! Dostępne opcjonalne osłony z rur dodają rasowości. Relingi są praktyczne i jednocześnie bardzo poprawiają wygląd.

Środek to plastik ale znośny. Odstaje od tego co można spotkać w innych współczesnych samochodach (np. z koncernu VW czy Forda) ale gdyby postawić obok Almerę (2006 rok przypominam!) to ten plastik nie jest już taki zły. Kolejne miłe zaskorzenie to skórzana kierownica. Nieco zbyt duży wieniec, ale daje lepsze wrażenia dotykowe niż np. ta w Hyundaiu.

wnetrze-dacia-duster-2014

Dodatkowo kilka fajnych patentów (miejsce do przytrzymania pasów bezpieczeństwa gdy złożona jest kanapa tylna; umiejscowienie podnośnika w bagażniku) oraz kilka nie lubianych przezmnie (koło zapasowe mocowane pod podłogą; wyjmowane dolne części kanapy, których nie ma gdzie dać gdy chcesz powiększyć maksymalnie bagażnik).

Dacia_patenty

Prowadzenie poprawne. Ot samochód jedzie do przodu, nabiera prędkości i hamuje. Nic wyjątkowego – wykonuje swoje zadania, nawet nie próbując udowadniać, że stać go na więcej. Oszukuje, że może wjechać w teren swoim wyglądem. Większość wersji silnikowych nie ma opcji napędu drugiej osi. Jednocześnie jest na tyle wysoko zawieszony aby podjechać bez problemu na działkę.

Dobry samochód za stosunkowo mało pieniędzy. Nie dla mnie, ale wyobrażam sobie, kto mógłby kupić taki samochód.

dacia-duster-tyl

Tu wracamy do Panów, których spotkałem. Chcieli 4 koła i kierownicę. Chcieli nowy samochód. W rozsądnej cenie. SUV. Tak, głównym tematem rozmowy była cena. Nie mieli czasu naśmiewać się z Dacii. Nie mieli uprzedzeń.

Trochę im zazdroszczę bo gdybym nie był takim fanem motoryzacji, który przez lata chłonął żarty o tej marce, może nie miałbym uprzedzeń. Może w określonych sytuacjach taki samochód by mi wystarczył. Może sam bym pomyślał o zakupie Dacii.

Wróć! Może jedną wygram:)

 • ryuk

  Dacii bym nie brał przez mało wyrazistą markę. Chociaż za darmo to może…

 • t-one

  Nie zgadzam się. Sam interesuje się motoryzacją i nie mam żadnych uprzedzeń do Dacii. Dacia kiedys i ta pod skrzydłami Renault to dwie zupełnie inne auta. Podstawą jest to, czego oczekujemy od samochodu. Dacia obecnie ma najlepszy stosunek jakości do ceny.

  • t-one czyli masz podobe wrażenia co ja, prawda? Jak nie masz uprzedzeń to fajny samochód!

 • Jeżeli ktoś ma uprzedzenia do Dacii ze względu na jej markę, jest to wyłącznie jego własny problem. Miałem okazję wygrać Dustera na weekend (z pełnym bakiem, FAK JEA), zrobiłem nim 600 km i bardzo dobrze mi się nim jeździło. O, proszę:

  http://bass-driver.blogspot.com/2014/06/pojezdziwszy-duster.html

  • To świetne auto. Odczuwasz takie wrażenie przesiadając się z czegoś co powstało wcześniej niż 2005 rok i nie było klasą premium.

   Czar pryska w momencie aż nie wsiądziesz w coś bardziej rozpieszczającego (prowadzeniem/wykonaniem/gadżetami/mocą).

   PS. Blog dodaję koniecznie do obserwowanych!!!

   • Powiem tak: zdecydowanie wolę Dustera od np. Hyundaia ix35. Tak, miałem okazję się przejechać.

    PS. Bardzo mi miło :-)

 • jan marian

  Jestem posiadaczem Dacii Logan pierwszej generacji po liftingu. I powiem tak – jest to jak dotąd najmniej sprawiające kłopoty auto jakie posiadałem. Mocne zawieszenie w sam raz na nasze drogi, przeraźliwie pojemny bagażnik, prosty, bezawaryjny silnik nie przeładowany elektroniką, systemami, asystentami i czujnikami… Jeździ do przodu, do tyłu, skręca, przewozi ludzi i zakupy z Biedronki. Po co mi więcej?
  Po 5 latach miał zrobione tylko końcówki drążków (część eksploatacyjna) oraz rozrząd (część eksploatacyjna). Żadnych innych uszkodzeń, napraw i awarii. Rano wsiadam, odpalam i jadę i nie martwię się co tym razem się skopie. Wóz, który niczego nie udaje i nie błyszczy „prestiżem”. Za to jeździ i się nie psuje.

  Mój szwagier od lat „uważa” tylko VW w dieslu i najlepiej jakby był „sprowadzany” – każdy inny pojazd to wg niego „wyrób samochodopodobny”. A w swoim szóstym już „folzwagenie” co rusz coś wymienia, co rusz coś się sypie – no ale to VW w końcu.

  Rozbawiają mnie ludzie przywiązujący się do konkretnych marek. Kiedyś gadałem z gościem, który mówił „Słuchaj, jakbym do pracy zajechał Dacią to by koledzy się do mnie przestali odzywać.” – „No, skoro ty kupujesz samochody dla kolegów….” :)

 • Sleep apnea is a common sleep disorder than can affect as many as five percent as adults, but often goes unrecognized. If you suffer from this condition, you will stop breathing for up to a minute while you sleep. This can cause snoring, fatigue, and other problems. Fortunately, there are effective treatments to help you find relief.

  Skip sleeping pills if you are prone to bouts of sleep apnea. You may feel you need them to get to sleep, but they have a similar effect as alcohol on the body. They also have additional side effects besides the obvious ones. Stay away if you want to lessen your sleep apnea symptoms.

  If you are over weight, going on a diet can reduce your sleep apnea, or in rare cases, eliminate it completely. Maintaining a healthy weight can help you breathe easier, so losing weight and maintaining a healthy weight when you have trouble breathing is an obvious step in treating your sleep apnea.

  Do not take sleeping pills if you suffer from sleep apnea. These pills are not recommended if you suffer from this condition because they relax the muscles of your throat. Skipping them can actually help you get a better night of sleep because your apnea symptoms are not aggravated.

  Sleeping at a high altitude can worsen your sleep apnea because of the lower levels of oxygen. If you are going to a place located higher than what you are used to, take a CPAP machine with you. The best thing to do would be to completely avoid high altitude.

  Check if a corrective device can help alleviate your sleep apnea symptoms. Having an overbite, an undersized jaw or a recessed chin can cause your airway to be more narrow because of how your jawbone is set. These devices help create proper alignment of your jaw while you sleep, opening up your airway more. As a result, you experience fewer sleep apnea symptoms.

  Consider an alternative sleep apnea flower remedy therapy (also known as essence therapy). Vervain is used in this treatment for its calming and relaxing effects. This can help treat your symptoms, including insomnia problems associated with your apnea. As an added bonus, it also helps reduce overall stress and lower high blood pressure.

  Avoid any type of drugs or alcohol if you are experiencing any type of sleep apnea. Drugs and alcohol will slow down your respiratory system, and that is known to be one of the causes of sleep apnea. If you are struggling with this issue, try to get some professional help to overcome these addictions.

  If simple changes in your lifestyle, such as regular sleep hours and losing weight, have not eliminated your sleep apnea episodes, it is time to consult with a sleep specialist. The specific causes of your sleep apnea can be evaluated, and an individual treatment plan can be designed for you.

  Sleep apnea can cause many problems beyond just the inability to get a good night’s sleep. If you let your condition go untreated, it may get worse over time. Getting enough sleep is crucial to your overall level of health, so start using the tips you have read in this article right away to find relief.

  viagrasansordonnancefr.com

 • Do you feel the pain of acid reflux? Do you feel a fire inside your chest? Are you miserable? Are you ready for the issues to stop? Continue reading to find out how. Keep reading to learn to control acid reflux for good and to end the misery for good.

  You may need to balance out hydrochloric acid amounts in your body if you want to reduce acid reflux and its symptoms. You can do this, for instance, by using sea salt rather than table salt. Sea salt has chloride and minerals that are good for the stomach and prevent acid.

  https://www.viagrasansordonnancefr.com/sildenafil-arrow-prix/