Forza Italia 2013 – relacja

Kolejna edycja zlotu Forza Italia miała nieco inną formułę niż do tej pory. Włoska motoryzacja została uzupełniona o jej kwintesencję – wyścigi.

I chociaż wcale nikt z nas nie pobijał rekordu życiowego, dodatkowa adrenalina związana z obecnością na torze i możliwością pójścia o krok dalej, sprawiła że poczuliśmy się niczym mistrzowie świata.

Tegoroczne spotkanie, dla mnie pierwsze, z tak dużą grupą sympatyków włoskiej motoryzacji przybrało formę spotkania w dwóch światach. Pierwszego, w którym odbywały się konkursy wiedzy, możliwość zobaczenia przekrojowo włoskiej motoryzacji, spotkania klubów, piknik czy wreszcie taxi drive na bardzo szybkich Alfie 156 i Fiacie Panda. Drugiego – 4 grup, które pod okiem świetnych instruktorów mogły podszkolić się w jeździe na Torze Poznań; dotarcia często tam gdzie nie odważyliśmy się naszymi samochodami na drogach publicznych. Dla nas Forza Italia 2013 to właśnie możliwość pokonania własnych barier na torze – zjednoczenia się z bella macchina.

Dzień zaczął się od pobudki kilkaset metrów od Toru. Szybkie mycie samochodu, kawa i rejestracja naszej załogi. Potem krótka odprawa z instruktorami i parę minut na podziwianie innych samochodów.

Google Maps Tor Poznan

Szkolenie podzielono na 4 sekcje- odpowiadające 4 częściom toru. Dodatkowo przy okazji sekcji zahaczającej o tor kartingowy mogłem wrócić do szkolenia na Torze Radom – ledwie tydzień wcześniej. Na właśnie takim torze sprawdzian umiejętności nabytych te kilka dni temu był najbardziej miarodajny. Reszta toru była szybsza i tutaj chodziło o zaufania maszynie i instruktorom.

Po części szkoleniowej mięliśmy przerwę, podczas której inni odwiedzający zlot mieli okazję uczestniczyć we wspomnianych taxi drive. Dla nas była to chwila aby zobaczyć nieco włoszczyzny – stare klasyczne samochody, kanciaste projekty lat 80-tych i bardziej współczesne maszyny. Pośród nich zawitał projekt blogomotive WUCET – naprawdę trudno rozróżnić te Maserati:)

10_znajdz_3_szczegoly_maserati

Popołudniu 3 sesje jazdy po pełnych pętlach Toru Poznań. Emocje związane z wyprzedaniem, byciem wyprzedzanym, odpowiednim składaniem się w zakręty i rozpędzania się na prostych. Emocje opadały tak samo powoli, jak powoli stygły hamulce.

Nikt tego dnia nie liczył nikomu czasów przejazdu. Chodziło o zabawę i możliwość wystartowania często seryjnymi samochodami na torze. Pokonania wewnętrznej bariery, że tor jest tylko dla najszybszych. Tor okazał się doskonałym miejscem sprawdzenia własnych umiejętności niezależnie od mocy auta. Polecam wyprawę własnym samochodem na Track Day.

Koniec imprezy to wielki finał – rozdanie nagród za konkursy i wielka defilada włoskiej motoryzacji. Kawalkada głównie Lancii, Fiatów, Alfy Romeo. Jakże dostojnie wyglądał ten przejazd w porównaniu do wcześniejszych szaleństw na torze. Dla tych minut było tego dnia warto przyjechać do Poznania.

49_1959_alfa_romeo_giulietta

Ogromne brawa należą się organizatorom z Forza Italia, którzy z roku na rok robią imprezę coraz większą. Panowie – zawyżyliście w tym roku poziom. Trzymamy kciuki za kolejne spotkanie!

Forza Italia!

03_Alfa_159 01_Fiat_500_old _24_alfa_pomorze_tor_poznan 43_fiat_bmw_forzaItalia 41_forza_italia_2013_zlot 40_forza_italia_zlot 39_taxi_drive_panda_alfa 38_fiat_punto_yellow 37_alfa_spider_gtv_forzaItalia 36_forza_italia_logo_banner 35_konkurs_forza_italia_dla_dzieci 34_taksi_drive_tor_poznan 33_wyscig_tor_poznan_alfa_romeo 32_szkolenie_tor_poznan 31_forza_italia_przejazd_klasykow 29_fiat_coupe_alfa_147_forzaitalia 29_fiat_coupe 29_alfa_156_166_forzaitalia 28_alfa_romeo_SZ 27_alfa_romeo_spider 26_oldtimers_tor_poznan 25_szkolenie_jazdy_tor_poznan 23_alfa_fiat_old_ForzaItalia_2013 22_alfa_156_taxi_drive 21_tor_poznan_maserati 20_alfa_156_facelift_barchetta_tor_poznan 19_tor_poznan_taxi_drive_forzaitalia 18_jazdy_tor_poznan_alfa 17_szkolenie_tor_poznan_pozycja_za_kierownica 16_wjazd_na_tor_poznan 15_odprawa_tor_poznan_instruktorzy 14_szkolenie_tor_poznan 13_jazda_tor_poznan 12_tłuste_boki 11_Maserati_granbavaro 10_znajdz_3_szczegóły_maserati 09_który przód nie pasuje 08_najmocniejsze_alfy_156_GTA_Giulietta_back 07_najmocniejsze_alfy_156_GTA_Giulietta_front 06_masterati_gran_tourismo_s_forzaItalia 05_Fiat_500_abarth_twins 05_Alfa_147_intercooler 04_Fiat_Coupe_20vt 48_alfa_GT_lancia_fiat_barchetta_forzaitalia 47_alfa_multipla_barchetta_forzaitalia 46_old_multipla_forzaitalia 45_fiat_500_defilada_forzaItalia_2013 44_kolumna_wloskiej_motoryzacji