Jak dorosnę zostanę Astonem…

Branża motoryzacyjna i historia kradzieży pomysłów są ze sobą związane od samego początku. Kradziono pomysły na napędy, silniki, aerodynamikę i design.

Nie da się też zaprzeczyć, że kopiowanie wyglądu to też proceder, który po prostu kwitł głównie z myślą o schlebianiu gustom konsumentów.

Mondeo_2015_AstonMartin_grill

Dlatego to co widzicie obecnie czyli fala komentarzy „Ford ukradł przedni grill od Astona” to coś co było do przewidzenia. Przecież hejt jest językiem Internetu. I nawet jeżeli to prawda (a tak jest) to typowym komentarzem względem właściciela nowego Mondeo jest to, że chciał Astona.

Pewnie, że chciał!

Przecież to genialnie wyglądający samochód. Miód. Elegancja, styl i agresywność w jednym. Ford tylko na tym zyskał.

Oczywiście wcześniej Fiesta i Focus przetarły szlak nowej linii designu przodu. Ale dopiero nowe Mondeo (czy znowu aż tak nowe skoro na rynku w USA jest dostępne od 2012!) wygląda tak blisko pierwowzoru. I pewnie tak miało być. Jak kraść to od najlepszych!

Nie przeczę, że koncern wystawia się przez to na falę krytyki. Ale powtórzę to co napisałem wcześniej. Jest to schlebiania gustom konsumentów. A gust decyduje o zakupie samochodu. Pisał o tym ostatnio blogomotive i zgadzam się z nim na 101%. Kupujemy w większości oczami. Przymykamy te oczy na niedociągnięcia jeżeli samochód nam się podoba. I nie wierzę, że nowe Mondeo z zewnątrz może się nie podobać. Odwalili kawał cholernie smakowitej roboty. Nawet jeżeli była mocno „zainspirowana” Astonem.

I jeżeli cofniecie się w przeszłość to nie jest to jedyna tego typu inspiracja.

Rok 2013 to koncept Subaru i modelu koncepcyjnego Viviz.

subaru-viviz-conceptDo dziś z tego konceptu został dużo mniejszy grill. Ale te kształty zostały zachowane! Przyglądnijcie się obecnym generacjom Outback i WRX. Przecież to te same linie.

A wtedy w Internecie już podnosiło się larum, że Subaru kradnie od Astona.

Jeszcze bliższa historia? Premierowe zdjęcia konceptu Audi – Prologue Concept czyli modelu A9.

Audi-Prologue-Concept-front

Podobieństwo nie jest przypadkowe. Poszukajcie teraz obecnej generacji A6.

Czujecie inspirację tamtym? Oczywiście jest to stonowane. Nie jest tak nachalne i wulgarne. Ale ewidentnie przebijają się tamte kształty!

I takie historie jeszcze będą się powtarzać… Bo to świetne linie, które muszą inspirować designerów innych koncernów. I dopóki klienci będą kochać podświadomie ten grill, dopóty designerzy będą „trochę” kopiować dobre wzorce.

Czyżby wszyscy chcieli zostać „Aston Martin wannabe„?

 • Ryuk

  Hahaha właśnie kumpel że szkolnych lat kupił Mondka i chwalił się że prawie kupił DB9 ;)

  • Majo

   no właśnie. prawie

 • Dziwne, że w motoryzacji nie ma takich wojen patentowych jak między producentami smart-fonów. Tam nawet za promień krzywizny czegoś tam są rozprawy o naruszenie dóbr itp. A tutaj rżnie się wszystko nie mówiąc już o chińczykach co kopiują nawet samych siebie.

 • HSP

  Aston świetnie łączy widok sportowy z limuzynowym, nie dziwi więc kiedy Ford i Audi ciągną od Astona koncept – szczególnie grilla, linia to już by była przesada.