Myjka ciśnieniowa Bosch – moja nowa przyjaciółka

Utrzymanie czystości samochodu to jedna z tych rzeczy, które odróżniają chłopców od prawdziwych facetów. Witaj w świecie prawdziwych facetów i ich zabawek… Poznajcie moją nową przyjaciółkę: myjkę ciśnieniową Bosch AQT 45-14 X.

bosch-art

Kilka tygodni temu odezwała się do mnie Renata, z agencji współpracującej z marką Bosch. Efektem naszego kontaktu jest paczka, którą widzieliście jakiś czas temu na snapie. Z zawartością paczki poznałem się nieco bliżej i dziś mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że tworzymy zgrany duet. Dlatego czas abym i Wam przedstawił moją nową myjkę.

 myjka Bosch AQT 4514 X_ foto09 myjka Bosch AQT 4514 X_ foto10 myjka Bosch AQT 4514 X_ foto14

Zestaw Bosch AQT 45-14 X

Czyszczenie samochodu stanowi dla mnie formę relaksu. Kilka godzin spędzonych wśród kosmetyków, tworzy moją enklawę spokoju. Potrafię to docenić zwłaszcza w świecie pełnym pracy wirtualnej, w którym możliwość zobaczenia wyników swoich wysiłków jest dodatkowym motywatorem. Aż dziw bierze, że skoro spędzałem na czyszczeniu samochodu tyle czasu (chociaż dziś i tak nie robię tego tak często jak jeszcze kilka lat temu), nigdy nie zainwestowałem w myjkę ciśnieniową. Zazwyczaj pożyczałem żółtą myjkę od mojego szwagra ;)

A dobra myjka to jeden z mocnych fundamentów skutecznego zestawu do mycia samochodu. Zbiera wierzchnią warstwę brudu, ma możliwość podpięcia dodatkowych elementów do chemii samochodowej (otwierając nowe możliwości) i przyspiesza pracę. I to faktycznie czuć – zwłaszcza gdy ma się do czynienia z najbardziej rozbudowanych zestawów. Sama myjka AQT 45-14 X zawiera zintegrowany wąż o długości 8 metrów (zwijany na wbudowanym bębnie) i przewód sieciowy 5 metrów. Zestaw jest wyposażony w lancę zwykłą, lancę obrotową Roto-Power, Lancę Vario Jet Fan (mega!), dyszę 90°, myjkę do tarasów Deluxe i pianownicę.

I chociaż takie akcesoria wykraczają poza tradycyjne mycie samochodu, to dziś po kilku użyciach myjki Bosch trudno mi sobie wyobrazić pracę bez nich. Nawet dla lancy rotacyjnej znalazłem zastosowanie. Mianowicie oczyściłem kawał betonu, na którym myłem gumowe dywaniki.

Oczywiście przystawka do mycia tarasów została jeszcze nietknięta:)

Mycie samochodu

Czy mycie samochodu jest trudne? Cholernie! A to dlatego, że do momentu, w którym nie zainteresujemy się jak myć prawidłowo samochód, będziemy powtarzać błędy naszych ojców, dziadków i znajomych. Ja po kilku latach wciąż popełniam błędy i nie rozbudowałem mojego zestawu kosmetyków, o wszystko co można sobie wymarzyć. Jednak nawet najlepsze kosmetyki nie będą skuteczne bez gruntownego oczyszczenia powierzchni.

A właśnie mycie za pomocą myjki ciśnieniowej podnosi efektywność czyszczenia. Po pierwsze odpowiednia lanca pozwala na dostosowanie strumienia wody, od bardzo szerokiego po iście snajperską wersję.

myjka Bosch AQT 4514 X_ foto04

Po drugie wszystkie trudno dostępne miejsca przestają być trudno dostępne dzięki końcówce 90 stopni. W efekcie progi, nadkola i podwozie można sprawniej oczyścić.

myjka Bosch AQT 4514 X_ foto13

Po trzecie… ciśnienie! Tak – to robi największą różnicę. Pamiętając zwykły wąż z pistoletem w akcji, aż chce się śmiać mi z jego efektywności. AQT 45-14X dodatkowo posiada opcję zasysania wody z zewnętrznych zbiorników, więc nawet bez dostępu do bieżącej wody można wykorzystać dużą moc.

Po czwarte pianownica robi różnicę. Chociaż dopiero pierwszy raz „ośnieżyłem” samochód (i wciąż jeszcze testuję różne proporcje szamponu i wody) to widać, jak brud jest dosłownie chwytany i ściągany z samochodu.

myjka Bosch AQT 4514 X_ foto05

Oczywiście po tym, jeżeli chcemy umyć samochód dobrze, zostaje jeszcze mycie ręczne na dwa wiadra, przygotowanie szyb, woskowanie, dressing kół… Tak, to temat na inny wpisJ

Przechowywanie

Po skończonej robocie:

 • oczyszczamy sprzęt (czuję wrogość do osób, które zostawiają sprzęt brudny),
 • zwijamy wąż (bęben to rozwiązanie typu „must have” inaczej zrobicie krzywdę wężowi),
 • wjeżdżamy do garażu (tak- są pomocne kółka),
 • montujemy wszystkie lance z tyłu żeby się nie zgubiły (na wszystko jest przestrzeń),
 • chowamy rączkę do przewożenia (żeby zajmował jeszcze mniej miejsca).

Po tym następuje pożegnanie myjki ciśnieniowej do kolejnej okazji. A jak wiadomo gdy się umyje samochód, to spada deszcz. Dlatego okazji jest zawsze sporo.

myjka Bosch AQT 4514 X_ foto01

Ocena myjki ciśnieniowej Bosch

Zacznijmy od tego dla kogo nie jest ta myjka. Nie jest dla osób, które nie mają gdzie myć samochodu (jesteście rozgrzeszeni) i dla tych, którzy sądzą, że mycie samochodu prawie wcale nie jest potrzebne (Was czeka wieczne potępienie w motoryzacyjnym raju).

W takim razie kto powinien się zainteresować zakupem Bosch AQT 45-14 X ? Wszyscy, którzy kochają samochody i lubią samodzielnie je pielęgnować. Wszyscy miłośnicy domowego detailingu. Osoby szukające wszechstronnej myjki, która nada się do samochodu i do utrzymania czystości dookoła domu. Osoby mieszkające w domach (bo jednak blokowiska, nie są naturalnym środowiskiem dla takiej myjki. I wszyscy gadżeciarze to bo cholernie dobry produkt.

Moje zadowolenie jest na najwyższym poziomie, jaki można sobie wyobrazić. Dzięki dla firmy Bosch. Chciałbym skrytykować jakoś Wasz produkt, ale AQT 45-14 X po prostu nie ma słabych stron (wiem, że niektórym przeszkadzać może cena ale wcale nie jest ona taka duża za bardzo rozbudowany zestaw!). To produkt, w moich oczach, kompletny. Trudno go poprawić.

Polecam!

Efekty dobrego mycia - aż błyszczy!

 

PS. Macie pytania o sprzęt? Piszcie w komentarzach – chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

 • Myjak

  Świetna myjka. Mocna że aż zmyła napisy z tablicy rejestracyjnej… ;)

 • Mir

  A jak z głośnością? Bo mam głupich sąsiadów i zawsze ich denerwuje jak coś jest robione przy domu…

  • Myślę, że w granicach normalności (jeżeli kiedyś słyszałeś jak głośno pracuje taki sprzęt).

   Natomiast fajny jest system start/stop (który w odróżnieniu od samochodów jest tutaj przydatny), który w trakcie gdy nie korzystasz a myjki po prostu wyłącza silnik i niczym się nie przejmujesz.

 • Detailers-

  jaka chemia do pianownicy?

 • Maciej Kochmański

  A jak sobie radzisz z twardą wodą i białymi zaciekami po myciu?

  • Powiem Ci że w sumie to nie mam takich problemów. Może to dlatego, że woda jest filtrowana w domu, a może kwestia kosmetyków.

   Na razie chyba nigdy nie miałem tego problemu (lub go ignorowałem).

 • Tomasz

  Hmmm, a ja wciąż jestem tradycjonalistą… Myję samochód samodzielnie przy użyciu specjalnej gąbki i szamponu samochodowego inspirując się tym: http://www.motochemia.pl/jak-myc-samochod-n-37.html – myślicie, że powinienem też zainwestować w myjkę? Spory koszt, no ale może kiedyś warto :)

 • Anna zaba

  czy masz moze dokupiona profesjonalna pianownce mosiezna do tej myjki ?

 • Jgmoto skup aut