Pęknięta szyba samochodowa

Najpierw pojawił się pajączek. A potem zaczął rozbudowywać swoją sieć…


Chociaż ta historia może nie do końca dotyczy małych pajęczaków, a kto obserwuje mnie na Instagramie już domyśla się o co chodzi.
Ostatnio w życie weszły nowe przepisy i postanowiłem odcinek Kraków – Warszawa pokonać najbardziej jak się da przepisowo. Żadnych nagłych przyspieszeń do wyprzedzania. Pełne trzymanie się limitów prędkości – nawet tych najbardziej absurdalnych. Po prostu chciałem sprawdzić jak sprawnie przemieszczę się między tymi dwoma ważnymi dla mnie miastami w pełni zgodnie z prawem.

W efekcie okupowałem najczęściej prawy pas. A to wystarczyło by zaczęła mnie wyprzedzać ciężarówka.

Nagle usłyszałem PYK.

peknieta-szyba

To taki charakterystyczny dźwięk, który z pewnością możesz skojarzyć z czymś co uderza o szybę. Głuche uderzenie.

Szybka lustracja sytuacji. Na pierwszy rzut oka nic się nie stało. Coś jednak podpowiedziało mi abym nieco obniżył głowę. Jest! Pajączek. Mały, wręcz sympatyczny. W głębi duszy zaczynam się modlić aby nie zadomowił się na całej szybie. Od Kielc do Warszawy praktycznie nie powiększył się.

Zaparkowałem i poszedłem do pracy. Gdy wróciłem do samochodu z obu stron pojawiły się kolejne ślady działania. 2-3 centymetry z każdej strony. Do tego od strony pasażera pęknięcie rozeszło się w dwa kolejne. W tym momencie zrozumiałem, że nie będzie to typowa usterka do zignorowania.

Przez ostatnie 5 dni, gdy jeździłem tylko na krótkie trasy dom-praca-dom, pęknięcie rozrastało się coraz mocniej. Aż do stanu z poniższego zdjęcia.

uderzenie-w-szybe-samochodowa

To skierowało mnie do kodeksu prawa drogowego, który kupiłem jakiś czas temu.

Bezpośrednio z tego co znalazłem nie ma przepisów dotyczących pękniętej szyby. Ale pozwólcie, że zacytuję odpowiedni fragment:


Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

 1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
 2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
 3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
 4. nie powodowało niszczenia drogi;
 5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
 6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych

Niby nic wprost ale w Internecie wyczytacie historie osób, którym policja zwracała uwagę na pęknięcia lub nawet karała mandatami. Dlatego, kierując się rozsądkiem, do momentu gdy pęknięcie nie będzie w polu mojego wzroku uznałem, że nie będę się nim przejmował.

Faktycznie na początku pęknięcie mi nie przeszkadzało. Z mojego punktu widzenia (kierowcy) było schowane za lusterkiem. Tyle jednak, że z czasem, gdy się rozrosło, stało się już widoczne. Niby niewiele ale jednak już zawsze było w zasięgu wzroku. Przez kilka kolejnych dni jazdy zupełnie nie wpływało to jednak na jazdę samochodem. Nawet pomimo tego, że pęknięcie od góry „podeszło” aż pod samą krawędź szyby.

jazda-z-peknieta-szyba-przednia

Pewnego słonecznego dnia, gdy słońce przyświeciło idealnie z tyłu dostałem jednak świetlnym „zajączkiem” po oczach. A to już powód aby coś podziałać!

refleksy-na-szybie-samochodu

Z samochodami tak to już jest. Niby wszystko gra i nagle BUM! Coś znowu trzeba w nich naprawić.

Chyba czas poszukać kogoś od napraw lub wymiany szyby, prawda?

 • Jeśli odprysk jest nie większy, niż średnica dwuzłotówki, to można brać się za zalepianie. Zabieram się do tego od miesiąca, każdy wyjazd zaczynając słowami: „Jakoś dojadę”.

  • Masz na myśli klejenie samemu czy do warsztatu?

   • Początkowo rozważałem metodę „ja ze szwagrem”, ale po namyśle podjadę do profesjonalnego serwisu. Ostatnio zakleiłem zbiornik płynu do spryskiwaczy korkiem od ruskiego szampana, więc limit druciarstwa na ten rok wykorzystany.

    • nordglass

     Zalecałbym niezwłoczną wizytę w naszym serwisie. Nie namawiam od razu do skorzystania z naszych usług. Przy wizycie może Pan jednak poprosić o bezpłatną ocenę stanu szyby. Specjalista oceni, czy uszkodzenie, które posiada Pana szyba, nadaje się do naprawy, czy – niestety – będzie konieczność wymiany szyby na nowy egzemplarz.

     W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

     Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
     Online Ekspert Nordglass

     • rajmondas

      A ile taka wymiana w Nordglass może kosztować? A naprawa w jakiej cenie?

     • Koszty zawsze uzależnione są od modelu. Wymiana w cenie (robiłem ponad pół roku temu więc jestem pewien na 90%).

     • nordglass

      Witam, o dokładny koszt wymiany lub ewentualnej naprawy zapraszam do najbliższego serwisu lub kontakt telefoniczny.

      Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
      Online Ekspert Nordglass

     • rajmondas

      Dziękuję bardzo za informacje. Podjechałem do waszego punktu na Chłodnej w Warszawie i wymieniłem szybę na nową. Profesjonalna robota, a wszystko w godzinę czasu. Ja ze swojej strony mogę polecić ten punkt nordglass.

     • olkusz

      Czy taki pół roczny ubytek można naprawić w nird glass?

     • Wszystko zależy od samego ubytku. Umów się na oględziny i ocenę.

 • Pełen.Nadziei

  Przede wszystkim zaklej to pęknięcie taśmą klejącą. To powinno pomóc, żeby pęknięcie się nie wydłużało. Może tę usterkę będzie dało się naprawić, ale jak rozrośnie się jeszcze bardziej to już może być ciężko. Dlatego nie ma na co czekać i myśleć „jakoś to będzie”.

  • Myślę, że błąd popełniłem zaraz PO. Czyli trzeba było od razu zakleić (w sumie fajny patent, o którym mówisz). Teraz już zbyt rozległe to pęknięcie.

   Zaczynam szukać opcji wymiany!

   • Pełen.Nadziei

    Taki patent to prowizorka na krótką metę. Może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi.

    Jeśli chodzi o opcję wymiany to kilka lat temu wymieniałem w nordglass. Zawsze możesz się ich zapytać o ceny. Przez kilka lat mogły się pozmieniać.

    Btw. czy to nie jest przypadłość Nissana z pękającą szybą? Kiedyś czytałem, że w niektórych Mazdach szyba przednia po prostu pęka. Pyk i już.

    • Nie słyszałem o takiej przypadłości tych samochodów. Ale fakt, że w odróżnieniu od Barchetty, nigdy nie wgłębiałem się w żadne forum Almery.

     Ot taka mniejsza miłość… Z rozsądku:)

    • Kate

     faktycznie, w mojej mazdzie 2 szyba tak ot pekla na postoju. prawde mowisz Leny Nadziei!

   • nordglass

    Ze zdjęć ciężko ocenić, ale podejrzewam, że ta szyba „ma predyspozycje” do wymiany ;) Nie przesądzałbym jednak, dlatego zapraszam Pana do naszego serwisu. Sprawdzimy fachowym okiem: a może jednak da się naprawić zamiast wymieniać?

    W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

    Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
    Online Ekspert Nordglass

 • Niestety. Z doświadczenia wiem że serwisuje się nie tyle pajączki co tak zwane pawie oko. Teraz niestety szyba będzie nadawać się tylko do wymiany. Swoją drogą co to za auto, że tak pęknięcie się po szybie rozchodzi? Ja wiem że teraz szyby są jedną z części trzymających sztywność nadwozia. Ale od zwykłego jeżdżenia takie tempo i takie pęknięcia? Musi to być strasznie miękka buda!

  • Nissan jest raczej mało sportowym samochodem:)

   Swoją drogą pęknięcie nie powiększało się podczas jazdy (obserwowałem przed ruszeniem w drogę i po) ale podczas dłuższych postojów gdy było wystawione na warunki atmosfertyczne (ciepło/zimno – dzień/noc – sucho/deszcz).

  • nordglass

   Nie obwiniałbym w tak jednoznaczny sposób jakości wykonania szyby za powstanie uszkodzenia. Nie wiemy przecież, co to był za kamień, który tę szybę uderzył :)

   Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
   Online Ekspert Nordglass

   • Ale nie chodzi o szybę, tylko o to ile naprężeń teoretycznie musi przenosić skoro tak szybko pęknięcie się rozrasta.

    Myślałem że rozchodzą się podczas jazdy, kiedy w zakrętach pomaga trzymać sztywność. A tu się okazuje że chyba od naprężeń temperaturowych to tak postępuje.

    • W normalnym użytkowaniu na drodze nie oszczędzam samochodu – jak jest ograniczenie do 50kmh to jadę 50 kmh nawet w zakrętach czy serpentynach. Wtedy te naprężenia wtedy są największe.

    • nordglass

     Naprężenia podczas jazdy są tak nieodczuwalne, że mogą powodować wrażenie, jakoby uszkodzenie szyby zwiększało się nawet podczas postoju. Wszystko zależy od konstrukcji samochodu oraz od jakości wykonania konkretnej szyby.

     Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
     Online Ekspert Nordglass

 • Maciej

  nie wiem czy jest sens naprawiać samemu taką szybę.
  Z tego co pamiętam u mnie (czyt. w Kielcach) naprawa takiej szyby trwa okolo 40-50 min, do tego robią od ręki. Koszt okolo 100-120 zł. Wydaje mi się że lepiej oddac do serwisu.
  Pozdrawiam
  Maciek
  ————————-

  auto kasacja warszawa

  • nordglass

   W naszych serwisach koszt naprawy jednego ubytku szyby to 140 złotych. Do tego kierowca otrzymuje specjalny certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo naprawionej szyby, który jest respektowany przez policję i wszystkie stacje diagnostyczne w naszym kraju. Nie ma zatem obaw przy kontroli drogowej, czy też podczas corocznego badania technicznego.

   Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
   Online Ekspert Nordglass

 • Jeżeli nie ma pajączków tylko odprysk to można chemoutwardzalną przezroczysta żywica zakleić, jak podeschnie wyrównać. prawie nie widać śladu! Sposób sprawdzony

  • Sprawa potoczyła się dalej. Szyba w stanie ze zdjęć nadaje się tylko do wymiany.

   Niedługo relacja!

 • Po Anglii jeżdżę o wiele bardziej zachowawczo niż w kraju. Niestety wlekąc się ostatnio lewym pasem (odwrotnie niż w Pl) dostałam kamieniem. Nie ma pajączka, ale słyszałam, że mogę mieć problem z powrotem przez Niemcy. Ech…

  • nordglass

   W Polsce też może mieć Pani kłopot – czego Pani nie życzę. Policjant podczas kontroli drogowej może stwierdzić jednak, że stan szyby czołowej zagraża bezpieczeństwu. W zależności od wielkości uszkodzenia oraz decyzji funkcjonariusza może on nałożyć mandat karny, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny.

   Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
   Online Ekspert Nordglass

 • Soohutch

  Nie ma tu nic do śmiaćia. Dostałem strzała w dolny róg szyby na autostradzie. Tylko mała kropeczka. Za 4 dni patrzę a tu sznit przez pół szyby. A jestem w Niemczech. Cena w tutejszym warsztacie 1064€ ;@. Wracam do PL ryzyk fizyk. U nas tylko 470zł. Powtarzam: tylko 470zł. Nie dziadujcie, wymieniajcie.

 • jordi

  Ja też kiedyś wypełniałem szybę w Nordglassie i było ok. Z tego co pamiętam drogo nie mieli więc w potrzebie można do nich jeździć bez strachu.

 • Yogi

  U mnie usterka skończyła się wymianą szyby bo uszkodzona powierzchnia była zbyt duża. Ale i tak jestem zadowolony z nordglassu bo wycenili to w rozsądnych pieniądzach.

 • Wiktor

  Kto wogóle jezdzi z pękniętą szybą, to jest przecież niebezpieczne. Przecież wymiana nie jest jakoś bardzo droga, np w Nordglass płaci się 99 zł.

  • rajmondas

   Zgadza się. Taka jazda po pierwsze jest niebezpieczna, a po drugie można dostać mandat od policji. Lepiej wymienić.

 • ringu

  Ile kosztuję taka naprawa szyby w Nordglass?

  • Wszystko zależy od modelu jaki masz i dodatkowych elementów np Head UP Display.

   Znajomy kilka lat temu miał zderzenie z kaczką i w jego BMW 5 wymiana szyby z HUD była 4krotnie droższa niż zwykłej.

 • nordsras

  wspaniała reklama firmy nordglass
  polecam nordglass

 • Harry

  Niby nie ma głupich pytań ale czy do Nordglassu mogę przyjechać na wymianę z własną szybą?

  • Myślę, że pewnie wtedy dostaniesz informację, że nie dają gwarancji itp. Ale to tylko podejrzenia – najszybciej będzie zadzwonić i potwierdzić:)

 • Gingi

  Jak duże uszkodzenie szyby da się naprawić tak żeby nie było widać?

  • Z tego co się orientuję to głównie zależy to od tego jak głębokie jest pęknięcie. Niestety najbardziej miarodajne są w takim przypadku oględziny.

  • oenordglass

   Witam, istnieje możliwość naprawienia szyby, zamiast jej wymiany. Jednakże naprawa jest możliwa tylko w przypadku małych uszkodzeń i zawsze po konsultacji z naszym specjalistą, który musi ocenić stan uszkodzenia szyby. Gdy uszkodzenie będzie zbyt duże, będzie ich zbyt wiele, naprawa nie będzie możliwa.

   Zapraszam do naszego serwisu. Nasz pracownik oceni, czy uszkodzenie kwalifikuje się do naprawy, czy konieczna będzie wymiana szyby.

   Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
   Online Ekspert NordGlass

 • Andrzejj56

  Niby mały pajączek, ale później może narobić szkód. Ja takich rzeczy nie bagatelizuje, od razu naprawiam :) Fajnie napisany wpis ;)

  ___________
  http://naprawa-szyby.pl/