Przegląd Blogosfery Motoryzacyjnej 2014

Niech mi ktoś powie, że nie mam daru jasnowidzenia! Wszystkie moje przewidywania sprzed roku się ziściły!

Miała być współpraca blogów z markami? Obecnie zaangażowanie we współpracę z blogerami jest normą!

Blogerzy mieli postawić na  jakościowy, wiarygodny content? Nie mam przykładu, kogokolwiek kto tak nie działa.

Moto Soul się zmieniło? Nowy szablon, parę świetnych akcji (Vin-info, Verva, Tirendo), recenzje i jeszcze więcej tekstów.

100% skuteczności!

Dlatego w tym roku postanowiłem odświeżyć listę z 2013 oraz posnuć przypuszczenia co czeka nas w 2015.

Najciekawsze blogi moto
2014 roku

Poniżej pokazuję moje SUBIEKTYWNE zestawienie blogów moto (choć nie wszyscy chcą być tak kojarzeni), do których warto zerknąć w najbliższych miesiącach.

Przy okazji, czytając, zerknijcie też na screeny z zeszłego roku. Widać jak wizualnie rozwinęła się spora część blogów w przeciągu zaledwie roku!

[one_half padding=”3px 15px 3px 15px”]

Blogomotive

blogomotive

Mój zdecydowany faworyt blogów motoryzacyjnych, który konsekwetnie pisze swoje od 8 lat. Nie chcę tu kokietować Rafała, ale strasznie mi podoba się jego konsekwencja w pisaniu. Zawsze w swoim stylu, zawsze z jajem ale też nieustannie wplata w to swoje obserwacje dotyczące otaczającej nas rzeczywistości.[/one_half]

[one_half_last padding=”3px 15px 3px 15px”]

Złomnik

zlomnik

Złomnika zabrakło w zestawieniu sprzed roku. Nie czytam go regularnie, nie zawsze pisze o rzeczach mnie interesujących. Pośród Was jest szerokie grono jego fanów, co widać było po komentarzach w zeszłym roku, których większość brzmiała „gdzie jest złomnik?”. Choćby dlatego należy mu się miejsce w tym zestawieniu.
Odemnie dodatkowy plusik za świetą Grzybologikę.[/one_half_last]

[one_half padding=”3px 15px 3px 15px”]

Prentki-blog

prentki-blog

Tommy, pozytywnie, rozbraja mnie dwoma rzeczami. 1. Humorem, którym okrasza większość tekstów. 2. Do bólu męskim spojrzeniem na życie: od wyboru samochodów poprzez ćwiczenia po komentarz do otaczającej rzeczywistości. Facet lumbersexualny przy nim to miękka rura![/one_half]

[one_half_last padding=”3px 15px 3px 15px”]

Just well driven

just-well-driven

Garnier nie spoczywa na laurach. Miłe słowa, skierowane w jego kierunku w zeszłym roku, wierzę, że dodały mu skrzydeł. Just well driven wciąż się rozwija i ma całkiem dobrze.
To nie debiutant ale już stały, ważny uczestnik blogosfery![/one_half_last]

[one_half padding=”3px 15px 3px 15px”]

Antymoto

antymoto

Ekipa Antymoto jest w coraz mocniejszym składzie. Do Offtzy i Leniwca dołączył Damian Śmigielski (ten sam, którego kojarzycie z TVN Turbo), który razem z Castrolem przygotowuje odpowiedzi na wszystkie pytania o techniczne zawiłości działania samochodu.
W zeszłym roku blog dostały też nowy szablon, który maksymalnie eksponuje jedne z najlepszych autorskich zdjęć. Good job!  [/one_half]

[one_half_last padding=”3px 15px 3px 15px”]

Spalacz

spalacz-benzyny

Blog Marcina jest wciąż bardzo „o jeździe” samochodem. Głównie w 2014 królowały relacje z torów (obecnie najczęściej z Kielc). Zakładam, że wobec zamykanego toru w Lublinie to będzie chyba najczęściej odwiedzane przez niego miejsce.
Warto przy okazji zahaczyć o kanał YouTube, gdzie ilość relacji i onboardów Spalacza pozwala odlecieć na kilka dłuższych chwil.[/one_half_last]

[one_half padding=”3px 15px 3px 15px”]

Strefa Kulturalnej Jazdy

strefa-kulturalnej-jazdy

Albin sporo miejsca poświęca, jak sama nazwa wskazuje, dobrym nawykom na drodze. Dobrze czasem poczytać rzeczy niby oczywiste, ale nie zawsze wdrażane w życie. A czytelnicy SKJ, widziałem osobiście , stosują się do nich. Spotkałem kiedyś samochód z naklejką Strefy. Odniosłem wrażenie, że kierowca jest jakby „bardziej ogarnięty” niż większość na drodze.
Dodatkowo warto podkreślić, że ze swoimi wypowiedziami trafia często to zasięgowych mediów oraz jest współpracownikiem miesięcznika Szkoła Jazdy.[/one_half]

[one_half_last padding=”3px 15px 3px 15px”]

Basista za Kierownicą

bass-driver-basista-za-kierownica-blog

Blog Jarka jest i o samochodach i o muzyce. Dużo zdjęć samochodów napotkanych „przy okazji” oraz sporej, ciągle rosnącej, kolekcji samochodowych miniatur.
Dodatkowo Jarek ma dziecko, które urodziło mu się tego samego dnia co moja córka. Ktoś prowadzi blog moto i ma dziecko urodzone w tym samym dniu? Niech ktoś powie, że świat nie jest miejscem cudownych zbiegów okoliczności. [/one_half_last]

[one_half padding=”3px 15px 3px 15px”]

Facecar

facecar

Pisząc o motoryzacji można być też bardzo blisko jakiejś marki, czego przykładem jest właśnie Facecar. Blog Maćka, pracownika salonu Mercedesa, pokazuje świat od drugiej strony. Gdy to klient przychodzi kupić samochód.
Facecar działa dopiero od sierpnia ale szybko wpadł do mojego czytnika RSS (swoją drogą, czy korzystając z rss-ów jestem już dinozaurem?), do sekcji ze stronami, które warto regularnie odwiedzać.[/one_half]

[one_half_last padding=”3px 15px 3px 15px”]

Motoss

motoss-blog

Na koniec blog bardziej osadzony w świecie newsów. Tyle, że mający potencjał do tworzenia też swojej unikalnej treści.
Z sentymentem wpadam na tą stronę również dlatego, że korzysta ze starego szablonu Moto Soul:) Kibicuję Szymonowi w powodzeniu projektu![/one_half_last]

Co jeszcze?

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch miejscach, które nie są blogami ale, które regularnie odwiedzam.
Łukasz i Marcin z Jazd Próbnych i ich vlog z testami oraz najlepiej wyglądający portal motoryzacyjnych ostatnich lat czyli Left Lane 

Warto jeszcze wspomnieć, że niedawno premierę też miało Furai – nowy projekt Mike’a, który pisał wcześniej tutaj.

Co nas czeka w 2015 roku?

Przegrana bitwa o statystyki

Blogi nigdy nie będą walczyć na statystyki z portalami. Portale są o nowościach, aktualnościach i dzięki temu gwarantują szeroki przekrój materiałów. W efekcie zawsze będą mieć więcej newsów, więcej odwiedzin z Google i w efekcie dodatkowych odsłon.  Podbijanych często specjalnie przygotowanymi galeriami zdjęć. Jednocześnie większość z nich nie różni się w podawanych treściach (które w dużej mierze są komunikatami PR-owymi od marek).
Dlatego unikalność treści oraz umiejętność wchodzenia w dialog z odbiorcami będzie dużo ważniejsza niż generowanie odsłon.
Zrozumienie tego przez marketerów jest kluczowe i coraz bardziej powszechna.

Blogi i portale to po prostu różne twory.

Więcej wspólnych akcji

Hestia organizując kampanię ze kilkoma blogerami naraz (między innymi tymi wspomnianymi powyżej)  udowodniła, że można stworzyć akcję pod wspólnym hasłem i jedną myślą przewodnią.
Angażowanie kilku osób będzie kluczem do walczenia o skuteczne zasięgi kampanii.
Jednocześnie widać, że klucz doboru blogerów nie musi zamykać się tylko w głównej dziedzinie działań (czyli marka motoryzacyjna i bloger moto) ale iść szerzej (jak choćby współpraca Peugeot i CzasGentlemanów)

Video

Wspomnienie Jazd Próbnych nie było przypadkowe. Video mocno zmieniło rozkład sił w social mediach w ostatnim roku. Vlogerzy urośli w siłę stając się doskonałą alternatywą do konsumowania treści bez czytania.
Niesłabnące zainteresowanie YouTube i profesjonalizacja jakości nagrań z pewnością będą wzmacniać znaczenie video w 2015 roku.

Reasumując… Będzie się działo:)

 

PS. Zabrało bloga, którego czytasz? Śmiało wrzucaj w komentarzach!

5 936 thoughts on “Przegląd Blogosfery Motoryzacyjnej 2014

 1. Ryuk says:

  Pojawiło się parę nowości – dzięki za linki.
  Mimo wszystko sporo nazw z zeszłego roku. Czyli większość konsekwentnie pracuje na swoje. Gratki dla wszystkich!

  PS. Peter też dobra robota!

 2. pzmarek says:

  Dzięki chłopaki za dobre słowo! ;)

  Piotrek / LEFTLANE

 3. Dzięki wielkie za uznanie drugi rok z rzędu! :)

 4. Zaszczycon jestem. I byłoby super kiedyś zrobić takiego blogospota, gdzie tatusiowie (czyli my) dzieliliby się opiniami, ewentualnie posiedzieli w garażu lub pojechali coś przetestować, a urodzeni w tym samym dniu Twoja córa i mój jamochłon bawili się razem. Np. samochodzikami. Bo czemu nie.

 5. AM says:

  Dziękuję za dobre słowo na temat mojego skromnego bloga ;)

 6. motoss says:

  Się nie spodziewałem się! Dzięki wielkie i pozdrawiam. W przyszłym roku więcej testów, mam nadzieję, że czas pozwoli.

 7. Krzysiek says:

  Gratulacje dla wszystkich! A z brakujących to myślę, że warto jeszcze sprawdzić pitlaneblog.pl. Istnieje chyba od niedawna, postuje trochę rzadko, ale fotki i teksty całkiem fajne :)

 8. migdał says:

  Ostatnimi tygodniami Cromo też się wyrobił:)

 9. Jola says:

  Swietny blog! Zagladam tu dosc czesto :) czekam na jakis artykul aporpos hybryd bo razem z mezem chcemy kupic sobie w nowym roku auto i myslimy wlasnie nad hybryda np auris. ale fajnie byloby przeczytac opinie fachowca:) pozdrawiamy!

 10. Furai says:

  Dzięki za wspomnienie o Furai! Powodzenia Peter! :)

 11. Tommy says:

  Jesteście chyba jedynymi osobami (no, może poza moją ex nauczycielką od biologii ale u niej miałem chody za wycinanie literek na szkolną gazetkę więc to się nie liczy), które biorą mnie pod uwagę w zestawieniu o charakterze pozytywnym – dzięki! ;P

 12. A mógł być „typowy kierowca BMW” :)

 13. Facecar.pl says:

  Ja również bardzo dziękuję za wyróżnienie. Gratuluję również fajnego bloga.

 14. premiumMoto.pl says:

  Brakuje bloga premiummoto.pl :)

 15. Pingback: Google
 16. Pingback: health trax
 17. Pingback: Auto Transport
 18. Pingback: 分享屋
 19. Pingback: consider more
 20. Pingback: Make money online
 21. Pingback: hajhullás vitamin
 22. Pingback: types of coffee
 23. Pingback: anadrol
 24. Pingback: Ebooks
 25. Pingback: small glass jar
 26. Pingback: Fotografin
 27. Pingback: sol acres launch
 28. Pingback: www.miniclip.com
 29. Pingback: Shoe cleaner
 30. Pingback: blackjack usa
 31. Pingback: AR10 rifle kit
 32. Pingback: civil perth
 33. Pingback: beach
 34. Pingback: k7x
 35. Pingback: fit tea detox
 36. Pingback: Sécurité
 37. Pingback: guitars for sale
 38. Pingback: more
 39. Pingback: friv
 40. Pingback: pool fencing perth
 41. Pingback: audi service
 42. Pingback: vehicle leasing
 43. Pingback: minecraft gratuit
 44. Pingback: buy synthol
 45. Pingback: Registered Nurse
 46. Pingback: christmas
 47. Pingback: photo
 48. Pingback: Electronics sale
 49. Pingback: Arvind Pandit
 50. Pingback: click
 51. Pingback: entra
 52. Pingback: Google Webmaster
 53. Pingback: sheds
 54. Pingback: sheds
 55. Pingback: allrecipes
 56. Pingback: cue components
 57. Pingback: Hud Homes
 58. Pingback: Reggae Music
 59. Pingback: Home additions
 60. Pingback: how to make money
 61. Pingback: used phone systems
 62. Pingback: Vegas Strippers
 63. Pingback: friv
 64. Pingback: Cultural reggae
 65. Pingback: Spiritual Movement
 66. Pingback: Street Dances
 67. Pingback: Domain
 68. Pingback: here
 69. Karl Grabowiec says:

  http://www.aurim.pl jest motoryzacja z innej perspektywy! Polecam!

 70. Mayhem says:

  Rzeczywiście. Troszkę inne podejscie do tematu motoryzacji :) zapraszam do siebie, autoinspekcja.wordpress com lub fb/autoinspekcja :) pozdrawiam

 71. Pingback: PMSBY
 72. Pingback: residual income
 73. Pingback: SEO
 74. Pingback: Looking for a Job?
 75. Pingback: friv
 76. Pingback: News Archive
 77. Pingback: free call
 78. Pingback: free voip call
 79. Pingback: shop fitting
 80. Pingback: duro last roofing
 81. Pingback: sexy girls
 82. Pingback: Pierre Wardini
 83. Pingback: ebay naru
 84. Pingback: Garden Bridges
 85. Pingback: Garden bridge kits
 86. Pingback: Kelowna News
 87. Pingback: roll up banners
 88. Pingback: dating big girls
 89. Pingback: Viagra
 90. Pingback: co na odchudzanie
 91. Pingback: Schedule Class
 92. Pingback: hilo hog trapping
 93. Pingback: Free fonts
 94. Pingback: Roverpost
 95. Pingback: voip free calling
 96. Pingback: voipcalling
 97. Pingback: Submit links
 98. Pingback: Tablette
 99. Pingback: friv
 100. Pingback: TV Wall Install IL
 101. Pingback: Hotels in Durban
 102. Mayhem says:

  Ja wspomniałbym jeszcze o https://autoinspekcja.wordpress.com
  Dosyc mlody blog ale zaczyna nabierac rozpedu

 103. Pingback: RMUTT
 104. Pingback: nasa
 105. Pingback: laptop repair
 106. Pingback: anti aging diet
 107. Pingback: Make merits
 108. Pingback: Dino Policar
 109. Pingback: pezonsoft
 110. Pingback: freelance writer
 111. Pingback: custom writing
 112. Pingback: promotional goods
 113. Pingback: Free Trial Signups
 114. Pingback: pdr training
 115. Pingback: Kyani
 116. Pingback: try this out
 117. Pingback: click for more
 118. Pingback: Web Site
 119. Pingback: residence verona
 120. Pingback: Led Signs
 121. Pingback: Ac repair
 122. Pingback: Healthgrades
 123. Pingback: try here
 124. Pingback: apple accessories
 125. Pingback: pdr training
 126. Pingback: web analysis
 127. Pingback: DCEO Incentives
 128. Pingback: car
 129. Pingback: pop
 130. Pingback: voip card
 131. Pingback: voip calling
 132. Pingback: Sofa
 133. Pingback: Netflix Nederland
 134. Pingback: pine shelves
 135. Pingback: browse this site
 136. Pingback: data recovery
 137. Pingback: pdr course
 138. Pingback: Bondage Kit
 139. Pingback: fire
 140. Pingback: implants nogales
 141. Pingback: musaka
 142. Pingback: anzac day tours
 143. Pingback: stone cleaning
 144. Pingback: anzac day tours
 145. Pingback: dent repair school
 146. Pingback: Oak furniture
 147. Pingback: 411 PAIN pills
 148. Pingback: Kelowna Spiruality
 149. Pingback: sumo suit hire
 150. Pingback: maycs
 151. Pingback: browse around here
 152. Pingback: globalseoagency
 153. Pingback: motorcycle dealers
 154. Pingback: veilingen
 155. Pingback: sport photography
 156. Pingback: tail butt plug
 157. Pingback: Voip Call
 158. Pingback: Superb Digital
 159. Pingback: Great
 160. Pingback: buy backlinks
 161. Pingback: Buy Ray Bans
 162. Pingback: drama
 163. Pingback: magic wand reviews
 164. Pingback: My Homepage
 165. Pingback: realtor
 166. Pingback: Prime Pulls
 167. Pingback: dent removal class
 168. Pingback: jewelry
 169. Pingback: click to read more
 170. Pingback: my review here
 171. Pingback: my company
 172. Pingback: viagra
 173. Pingback: Free calls to usa
 174. Pingback: xbox
 175. Pingback: SEO
 176. Pingback: Silicone Toy
 177. Pingback: Nouveau Finance
 178. Pingback: Nouveau Finance
 179. Pingback: Nouveau Finance
 180. Pingback: Nouveau Finance
 181. Pingback: Rabbit Vibe
 182. Pingback: St. Louis Banners
 183. Pingback: Plath SIGINT
 184. Pingback: Cbr
 185. Pingback: Sintra printing
 186. Pingback: Jeremy Neo
 187. Pingback: xadat
 188. Pingback: Thomas Caufmann
 189. Pingback: tech news
 190. Pingback: dianabol for sale
 191. Pingback: massage tables
 192. Pingback: click to read more
 193. Pingback: free slots canada
 194. Pingback: free slots for you
 195. Pingback: explanation
 196. Pingback: this content
 197. Pingback: free game slots
 198. Pingback: Best Penis Ring
 199. Pingback: 85246
 200. Pingback: coral
 201. Pingback: 85552
 202. Pingback: pet micro chips
 203. Pingback: Tech news
 204. Pingback: Ash Fork
 205. Pingback: Poker instant play
 206. Pingback: エンビロン
 207. Pingback: 85353
 208. Pingback: Wholesale sex toys
 209. Pingback: retirement planner
 210. Pingback: Port of Tacoma
 211. Pingback: Pressure Washing
 212. Pingback: Kathy Guraro
 213. Pingback: hotel verona
 214. Pingback: ephesus tours
 215. Pingback: buy Niagen
 216. Pingback: click
 217. Pingback: Sports Girls
 218. Pingback: coffee mugs for
 219. Pingback: hockeystick
 220. Pingback: گرافیک
 221. Pingback: kazım sipahi
 222. Pingback: Miniclip.com
 223. Pingback: Web wind pro
 224. Pingback: streams
 225. Pingback: Sex Toys
 226. Pingback: Schimmel
 227. Pingback: Best Dildos Ever
 228. Pingback: Köfte
 229. Pingback: curtain singapore
 230. Pingback: PTC
 231. Pingback: Borough Park
 232. Pingback: mobile games
 233. Pingback: Shopping
 234. Pingback: raiboots
 235. Pingback: read this
 236. Pingback: More Bonuses
 237. Pingback: windows and door
 238. Pingback: 7m
 239. Pingback: promote website
 240. Pingback: g-spot stimulator
 241. Pingback: Get More Info
 242. Pingback: additional hints
 243. Pingback: Bullet Vibrator
 244. Pingback: Beauty Instrument
 245. Pingback: spring coffee
 246. Pingback: samsung galaxi s
 247. Pingback: new dvd movies
 248. Pingback: a fantastic read
 249. Pingback: andersen windows
 250. Pingback: Get More Info
 251. Pingback: basement windows
 252. Pingback: try this
 253. Pingback: this link
 254. Pingback: m88
 255. Pingback: dentist directory
 256. Pingback: commoninsider
 257. Pingback: E.On Stromanbieter
 258. Pingback: car loan canada
 259. Pingback: m88
 260. Pingback: tamada
 261. Pingback: end times here
 262. Pingback: Mail Forwarding
 263. Pingback: garden decor
 264. Pingback: read this
 265. Pingback: AFU
 266. Pingback: instant coffee
 267. Pingback: coffee gardens
 268. Pingback: spring coffee
 269. Pingback: instant coffee
 270. Pingback: coffee vs
 271. Pingback: mountain spring
 272. Pingback: Travels (book)
 273. Pingback: web marketing
 274. Pingback: william hiil
 275. Pingback: coffee classics
 276. Pingback: cheap fashion
 277. Pingback: go right here
 278. Pingback: coffee classics
 279. Pingback: Android KitKat
 280. Pingback: flavored coffee
 281. Pingback: s fashion brands
 282. Pingback: telefon sohbet
 283. Pingback: telefon sohbet
 284. Pingback: tools automotive
 285. Pingback: Herbal Supplements
 286. Pingback: law office
 287. Pingback: Health system
 288. Pingback: Polyester
 289. Pingback: anytime fitness
 290. Pingback: asian xxx movies
 291. Pingback: the health care
 292. Pingback: Digital
 293. Pingback: weight loss health
 294. Pingback: high diet
 295. Pingback: healthy apps
 296. Pingback: petra pazsitka
 297. Pingback: york travel
 298. Pingback: Central America
 299. Pingback: flavored coffee
 300. Pingback: Air condition
 301. Pingback: new business ideas
 302. Pingback: PTC earning
 303. Pingback: animal sleepwear
 304. Pingback: Marketing name
 305. Pingback: appshopper
 306. Pingback: Single Barrel
 307. Pingback: public law 101-510
 308. Pingback: Virgin Islands
 309. Pingback: supplies business
 310. Pingback: Μουσική
 311. Pingback: Public Law 99-410
 312. Pingback: fashion dresses
 313. Moto Koprowski says:

  Witam serdecznie . Ciekawa strona i często tu zaglądam , zapraszam także do mnie na http://auto-world.com.pl/

 314. hnpgow] says:

  What is Viagra? Viagra (viagra without a doctors prescription cost) relaxes muscles set up in the walls of blood vessels and increases blood flow to notable areas of the body. http://viagrawithoutadoctor-sprescriptions.com/ viagra without a doctor prescription is hand-me-down to probe erectile dysfunction in men. Another make of [url=http://viagrawithoutadoctor-sprescriptions.com/]viagra without a doctor prescription uk[/url] is Revatio, which is employed to consider pulmonary arterial hypertension and improve trouble volume in men and women.

 315. Pingback: 2
 316. Pingback: Great
 317. Pingback: payday loans
 318. Pingback: personal loan
 319. Pingback: pickupkingz
 320. Pingback: eric-dane
 321. Pingback: tubepatrol.net
 322. Pingback: xxx video hd
 323. Pingback: xxx hd video
 324. Pingback: payday loan
 325. Pingback: http://2beeg.mobi/
 326. Pingback: http://2beeg.mobi
 327. Pingback: actual-news.pro
 328. Pingback: http://hqtube.mobi
 329. Pingback: mom2fuck.mobi
 330. Pingback: www.xxxvideohd.net
 331. Pingback: http://xxxlib.mobi
 332. Pingback: https://rajwap.pro
 333. Pingback: sfico.info
 334. Pingback: rajwap.xyz
 335. Pingback: justindianporn.net
 336. Pingback: http://xnxxx.pro/
 337. Pingback: http://xnxxx.pro
 338. Pingback: chuporn.net
 339. Pingback: Web turkitub ru
 340. Pingback: http://kompoz.me/
 341. Pingback: http://kompoz.me
 342. Pingback: mobilebestporn
 343. Pingback: pornpageup
 344. Pingback: footfuckporn
 345. Pingback: freepornvid.net
 346. Pingback: pornbitter.com
 347. Pingback: dudesex
 348. Pingback: pornonaft.net
 349. Pingback: javstreaming.mobi
 350. Pingback: top liwe
 351. Pingback: http://wetwap.info
 352. Pingback: https://hapka.info
 353. Hazel Connor says:

  Awesome post. Thank you!

 354. Pingback: http://tubewap.net
 355. Pingback: https://boafoda.me
 356. Pingback: gratis inserate
 357. Pingback: PCB Assembly
 358. Pingback: home cleaning tips
 359. Pingback: auto articles
 360. Pingback: Men Issues
 361. Pingback: kit cars
 362. Pingback: yotbub
 363. Pingback: yiou
 364. Pingback: hdkino720.info
 365. Pingback: Electrolytes
 366. Pingback: automotive repair
 367. Pingback: monthly car rental
 368. Pingback: autoline stock
 369. Pingback: powerade
 370. Pingback: http://8filmov.ru/
 371. Pingback: car in banking
 372. Pingback: antique vehicle
 373. Pingback: car use
 374. Pingback: collision coverage
 375. Pingback: hotels
 376. Pingback: Bangalore Escorts
 377. Pingback: Kolkata Escorts
 378. Pingback: Goa Escorts
 379. Pingback: freshamateurs533
 380. Pingback: motosoul.pl600
 381. Pingback: motosoul.pl328
 382. Pingback: comment109
 383. Pingback: comment663
 384. Pingback: comment898
 385. Pingback: comment824
 386. Pingback: comment433
 387. Pingback: comment350
 388. Pingback: comment465
 389. Pingback: comment325
 390. Pingback: comment763
 391. Pingback: comment541
 392. Pingback: comment315
 393. Pingback: comment414
 394. Pingback: comment283
 395. Pingback: comment673
 396. Pingback: comment884
 397. Pingback: comment14
 398. Pingback: comment306
 399. Pingback: comment591
 400. Pingback: comment552
 401. Pingback: comment467
 402. Pingback: comment526
 403. Pingback: comment892
 404. Pingback: comment11
 405. Pingback: comment499
 406. Pingback: comment516
 407. Pingback: comment677
 408. Pingback: comment217
 409. Pingback: comment771
 410. Pingback: comment658
 411. Pingback: comment235
 412. Pingback: comment976
 413. Pingback: comment370
 414. Pingback: comment983
 415. Pingback: comment215
 416. Pingback: comment383
 417. Pingback: comment170
 418. Pingback: comment895
 419. Pingback: comment59
 420. Pingback: comment445
 421. Pingback: comment380
 422. Pingback: comment524
 423. Pingback: comment950
 424. Pingback: comment442
 425. Pingback: comment574
 426. Pingback: comment830
 427. Pingback: comment936
 428. Pingback: comment914
 429. Pingback: comment476
 430. Pingback: comment449
 431. Pingback: comment311
 432. Pingback: comment741
 433. Pingback: 640qXgmTPz4
 434. Pingback: hdmobilesex.me
 435. Pingback: solars.biz
 436. Pingback: 2018
 437. Pingback: ABrand
 438. Pingback: 2019
 439. Pingback: cleantalkorg2.ru
 440. Pingback: a2019-2020
 441. Pingback: facebook
 442. Pingback: facebook1
 443. Pingback: javsearch.mobi
 444. Pingback: Escorts in Kolkata
 445. Pingback: free bitcoin cash
 446. Pia Trivedi says:

  call girl whatsapp number in delhi hot figure of Japanese Escort Service Delhi not to be taken daintily and bloomed yearning for, desi escorts is dream of each man’s bloomy dreams. Gets a remarkable experience with me making a day remember able forever in life which you can never forget.
  http://www.piatrivedi.in/

 447. Pingback: Cheap
 448. Pingback: phen24 review
 449. Pingback: best-review-2019
 450. Pingback: 43ytr.icu
 451. Pingback: glyxar.ru
 452. Pingback: abisko.ru
 453. Pingback: 2021
 454. Pingback: wwin-tv.com
 455. Pingback: Video
 456. Pingback: Watch
 457. noor Damam says:

  شركة تنظيف منازل بجدة بالبخار ارخص شركة تنظيف منازل بجدة

  شركة غسيل خزانات بالمدينة المنورة شركة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
  افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة

 458. RozertUnurf says:

  best cbd capsules for pain
  http://cannabisoil-cannabidiol.com – cannabis oil
  cbd shop
  cannabidiol oil
  – cbd methabolism
  cbd freeze reviews

 459. Zobingaw says:

  viagra from canada online pharmacy log out
  http://gtviagragen.com – generic viagra online
  viagra and alcoholic drinks the team
  buy generic viagra
  – viagra cheap kosher
  viagra buy our newest member

 460. FilliazJot says:

  can cbd oil cause anxiety
  http://cbdvapejuice1.com – cbd vape
  full spectrum cbd oil for sale
  cbd vape
  – cbd oil near me
  cbd relief

 461. FasonJassy says:

  viagra costa rica vbulletin solutions inc. all rights reserved.
  http://rxviagracan.com – viagra for sale canadian
  levitra vs viagra side effects guest.cgi
  viagra for sale
  – viagra 10mg.
  generic viagra without a prescription

 462. BranleyAgoks says:

  cialis 20 mg 8 table knowledge base
  http://pharmshop-online.org – buy cialis
  can you buy cialis in hong kong
  buy cialis
  – cialis online sales display posts from previous
  cialis for daily use no prescription home page

 463. Xazierhok says:

  cialis and prostate
  http://tadalafilatwalmart.net – cialis over counter
  cialis generic cheap go up
  ciais walmart
  – swot analysis cialis
  cialis without prescriptions

 464. Xazierhok says:

  cialis reviews user additional information
  http://tadalafilatwalmart.net – cialis over the counter at walmart
  daily cialis
  generic cialis at walmart
  – cialis 10mg username
  generic cialis canada

 465. Fearlessness doesn’t mean you don’t get apprehensive. Boldness implies you don’t give dread a chance to stop you Excellent post. Much thanks!!
  http://leenaroy.in/russian-escorts-in-delhi.html

 466. find more says:

  You have some helpful ideas! Maybe I should consider doing this by myself.

 467. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little
  lost on everything. Would you advise starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations?
  Appreciate it!

 468. KazesHycle says:

  cialis 10 mg 4 tablet register
  http://cialis-walmart.com – cialis over the counter
  erectial disfunction
  cialis over the counter at walmart
  – skipping doses cialis 2.5
  cialis from canada online pharmacy log out

 469. фильм says:

  Wow, superb weblog format! How lengthy have you been blogging for?
  you made blogging glance easy. The entire look of your site is magnificent, let alone the
  content!

 470. Pingback: 00-tv.com
 471. Robert Jones says:

  Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this post at this place at this blog, I have read
  all that, so now me also commenting here.

 472. Pingback: 4serial.com
 473. Pingback: we-b-tv.com
 474. Pingback: kino-m.com
 475. Pingback: m-dnc.com
 476. Jason Emmick says:

  I’ll right away seize your rss feed as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you have any? Please let me realize so that I could subscribe.

  Thanks.

 477. Pingback: ðûáàëêà
 478. Pingback: kino
 479. Pingback: hs;br
 480. Pingback: tureckie_serialy
 481. Pingback: +1+
 482. Pingback: ++++++
 483. Pingback: HD-720
 484. Pingback: 2020
 485. Ronnie Smith says:

  Ahaa, its nice discussion about this paragraph at this place at this website, I have
  read all that, so at this time me also commenting here.

 486. Mary Bergman says:

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and
  will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 487. I’ll immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me know in order
  that I could subscribe. Thanks.

 488. Jafesdep says:

  viagra 20 mg 8 table username
  http://viagrawithoutdoctorpres.net – viagra generic
  viagra information sheet users browsing this forum
  viagra generic
  – viagra dosage forum last post
  viagra and alcohol mix who is online

 489. XMerry says:

  Hello buddy. It was hard to find this post in google. It’s not even in top 10.
  You should focus on strong links from top websites in your niche.

  I know of a very effective free method to get high quality links and instant traffic.
  The best thing about this method is that you start getting
  traffic right away. For more details search in google for; masitsu’s tricks

 490. We have many lovely Chandigarh escorts who can give you endless days and nights of tremendous amusing. It’ll actually be an fun revel in for you which you may never neglect. Just allow us to recognise and we can set up one such session for you.
  Follow us:_
  http://www.sargunmehta.in/

 491. Priya Sharma says:

  All our Pathankot affiliates are well offered, thankful and cautious and treat you like your partner hopefully that you simply treat them within the same means.

 492. ThonasJub says:

  levitra 5 mg online display posts from previous
  http://levitragtx.com – levitra 20 mg
  viagra official website
  levitra 20 mg
  – viagara or levitra
  buy brand or generic levitra online lowest price order

 493. Escort agencies in Mcleodganj are plenty but ensure you book via high class escort agency in order to get the best independent escorts in Mcleodganj . Our name fits us perfectly and our many regular clients would second that too. Top Mcleodganj Independent Escorts can be found in an elite escort.

 494. Rishikesh have the definitely very precise sort of residing styles and that they have their own attitude to living their lifestyles call girls of rishikesh have are usually very descent persona and that they have excellent pores and skin color and they have truely a huge quantity of attracting strength

 495. Once the services stipulations females partner and cell phone woman Dehradun more attention in Dehradun partner and cell phone woman assistance, it should be the first choice category.

 496. VIP SERVICE IN CONNAUGHT PLACE

  Best escort Service Provider in Connaught Place

  We provide the best Call girls in Connaught Place, our sexual hot Call girls cp with full techniques and knowledge of sexual satisfaction will make your aspirations and desperation for your desires come true. One of the reasons for life is mainly Happiness, men only Call girls in cp to get their happiness through the type of pleasure they receive from life. escorts in cp suggest that pleasure is the utmost reason for existence with cp Call girls. Many travel far and wide to get Call girls Connaught Place. The means of every situation in life is to get the utmost and live the best pleasure out of every situation in life.

 497. wdwsaqkle says:

  DJkZai ixdqiualdlrb, [url=http://didthbgahlig.com/]didthbgahlig[/url], [link=http://oeenynhlagxh.com/]oeenynhlagxh[/link], http://ecbolubuyxew.com/

 498. Nice post..

  We are an business enterprise which has many options in phrases of accomplice Escort services in Chandigarh at very affordable price. Relaxation confident, those hot babes are very well mannered and prepared to be in a role which clients want them to be in.
  Follow Us:_

 499. Female Bangalore Escorts Support is presented into the legitimate attractive lady, and 1 in every with the foremost occurring put in Bharat for satisfaction Escorts In Bangalore

 500. When it comes to finding a Bangalore escort, many men like you think about an independent escort in Bangalore who can serve you better. Escorts in Bangalore

 501. DECasino says:

  Tipps fГјr das spiel im casino online https://online-deutschland-casino.host/casino/polder-casino.html Casino spiele im web .

 502. 대구콜걸 says:

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 503. casinodea says:

  Strategie für anfänger im casino https://online-deutschland-casino.host/slots/cleopatra-18+.html Sicherheit und privatsphäre in online casino .

 504. casinodea says:

  Slotmaschinen spielen im casino online https://online-deutschland-casino.host/slots/sam-on-the-beach.html Die besten online slots Deutschlands .

 505. Fazesjoure says:

  levitra 5mg topics
  [url=http://levitragtx.com]levitra 20 mg price
  [/url] levitra super active tadalafil 20mg price in india store
  generic levitra
  – menalto levitra
  levitra 20 mg 12 table total posts

 506. Im impressed. I dont think Ive met anyone who knows as much about this subject as you do. Youre truly well informed and very intelligent. You wrote something that people could understand and made the subject intriguing for everyone. Really, great blog youve got here.

 507. emmy_lee says:

  Thanks! I am 21 f with nudez add me on snap chat at LanaShows

 508. Gavizkew says:

  viagra isnt working
  http://gtviagragen.com – viagra for sale for men
  viagra costa rica vbulletin solutions inc. all rights reserved.
  viagra generic
  – viagra 5 mg online msn messenger
  viagra and alcohol consumption sort by

 509. ZerrickKem says:

  viagra 20mg tablets total posts
  http://viagforsale.com – viagra 25mg online
  viagra 10mg login
  viagra sales in canada
  – viagra 20mg canada password
  testogel viagra

 510. Zobertsouck says:

  viagra voucher
  http://viagrawithoutdoctorbest.com – viagra generic release date
  viagra alternative viagra gb.php?id=
  cheap viagra for sale
  – viagra 20mg total topics
  tadalafil viagra

 511. milena_devi says:

  Thanks! Add me on on snapchat LanaShows I have nudes!

 512. Orvilzesmage says:

  order cheap viagra
  http://xlviagragen.com – india viagra generic
  viagra 20mg side effects memberlist
  generic viagra overnight delivery
  – viagra rbook.cgi
  aspirin and ed

 513. TzomasDrult says:

  viagra price canadian pharmacy posting rules
  http://gtviagragen.com – generic viagra online pharmacy no prescription
  viagra and viagra side effects submit.pl
  viagra generic
  – viagra 20mg review location
  viagra view unanswered posts

 514. ratemyjuggs says:

  Thanks! Add me on on snapchat LanaShows I have nudes!

 515. LezisQuoxy says:

  viagra 20 mg 8 table e-mail address
  http://xlviagragen.com – viagra 100mg price
  viagra how long to work
  generic viagra
  – buy viagra and viagra online overnight shipping viagra
  viagra generico no dogana

 516. This is my first time pay a quick visit at here and i am actually impressed to read all at alone place.

 517. ZiltiamBox says:

  buy silagra viagra
  http://xlviagravfs.com – generic names for viagra
  online viagra softabs
  generic viagra for sale
  – viagra 5mg generic forum rules
  levitra vs viagra review messageboard.html

 518. Pingback: dinotube
 519. Pingback: movies
 520. Zilliaftaw says:

  viagra pills canada users browsing this forum
  http://viagforsale.com – online generic viagra
  viagra, viagra, genuine generic
  viagra canada generic
  – viagra 5 mg daily
  ed clinics