Stop Agresji Drogowej

…Start „Życzliwych” Skrzynek.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do wideo-rejestratorów w samochodach. Jednak poza przykładami dramatycznymi nagraniami wypadków, wymuszeń pierwszeństwa, prób wyłudzeń ubezpieczeń i popisów ślepo kroczących pieszych (wszystko to przyszło mi do głowy myśląc o filmikach ze wschodu), jest jeszcze jedna kategoria nagrań.

Trudno było nie zauważyć, że przez Internet przetoczyła się już lawina nagrań, często zawierających nawet w opisach numery rejestracyjne samochodów, które dokonały wykroczeń na drogach. A ponieważ nagranie jest dowodem w sprawie, to policja postanowiła nagrania brać jako postawę w nowych dochodzeniach. Więcej, od niedawna, może po części dzięki słynnemu nagraniu Bogusia z M3, większość województw uruchomiło swoje specjalne skrzynki mailowe, na które obywatele mogą podesłać nagrania z wideo-rejestratorów. Wszystko pod hasłem „Stop Agresji Drogowej”.

bmw-m3-boguś-wykroczeniePomysł za cholerę nie daje mi spokoju. Oto bowiem walczą we mnie sprzeczne uczucia. Z jednej strony jestem ZA tym aby piętnować zachowania nieodpowiedzialne, niebezpieczne czy po prostu głupie. Część filmów pokazuje jacy debile poruszają się naszymi drogami. I dobrze, że jest dyskusja o zachowaniach na drodze i utwierdzam się w tym, że sporo z nas to normalnie jeżdżące osoby (co też potwierdza się codziennie na drogach).

Z drugiej strony jestem PRZECIW bo… po prostu boję się innych kierowców. Czuję, że znajdzie się od razu grupa „strażników texasu”, którzy za cel przyjmą sobie złapanie wszystkich łamiących przepisy. Takich, którzy będą pilnować co do centymetra czy zmieściłeś się z wyprzedzaniem przed linią ciągłą lub sprawdzać czy nie ustępujesz komuś wjeżdżając na pobocze (swoją drogą ciekawy temat).

youtube-filmiki-wykroczenia-drogoweAby sprawdzić czy faktycznie ludzie zgłaszają innych udałem się do źródła. Postanowiłem zatem zapytać przedstawicieli policji czy kierowcy chętnie dzielą się swoimi nagraniami. Odpowiedzi udzieliła mi podkomisarz Joanna Biel-Radwańska.

„Od lipca (do udzielenia odpowiedzi, 25. sierpnia – dop. Moto Soul) do Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie od obywateli wpłynęło ponad 60 zgłoszeń z zarejestrowanymi wykroczeniami.
Wykroczenia te są analizowane przez policjantów tutejszego wydziału pod kątem popełnionego czynu oraz tego czy w materiale zawarte są wszystkie potrzebne elementy (czas, miejsce, nr rejestracyjny pojazdu) do przeprowadzenia czynności wyjaśniających, a w rezultacie do ukarania sprawcy takiego przewinienia.
Materiał, następnie przesyłany jest do właściwej miejscowo jednostki Policji na terenie, której doszło do popełnienia wykroczenia, która prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie o przedmiotowe wykroczenie.”

Jeżeli przyjąć, że skrzynka mailowa działa od początku lipca daje to , to średnio daje to 1 zgłoszenie dziennie, tylko w obrębie małopolski! Trochę to niepokojące i smutne, że tak łatwo donosić na siebie. Jak to mówią na zachodzie sad but true.

A może tu jest ukryty prawdziwy przekaz akcji? SAD jak Stop Agresji Drogowej

 • Również nie pojmuję wspomnianych „strażników teksasu” jeszcze pół biedy jeżeli jest to poważne wykroczenie, ale osoby które chwalą się filmikiem na którym widać jak samochód przejeżdża pod sygnalizatorem świetlnym w momencie zmiany światła z zielonego na żółte i robi z tego wielką aferę jest lekką przesadą.

 • miki maus

  Niech wysylaja. Moze ktoś w policji nie bedzie mial w dupie jak froga.

  A ty wolisz z zeby nie nagrywać bo boisz sie ze ktoś nagra jak zapierdalasz?

 • No ładnie, z jednej strony nasze władze straszą, że wideorejestratory będą zakazane (bo jak to nagrywać kogoś i bez jego wiedzy film rozpowszechniać) a z drugiej strony zachęcają by te same filmy do nich wysyłać…

 • asdasda

  mandat za wykroczenie zgodnie z jego definicja musi byc nalozony po zlapaniu na goracym uczynku lub NIEZWLOCZNIE po… watpie zeby filmik w jakikolwiek sposob wyczerpywal takie znamiona, nawet jezeli zostanie przeslany natychmiast po zdarzeniu to zanim odbierze go ktos z komendy bedzie juz dawno po NIEZWLOCZNIE, bo zwloka na komendzie bedzie z przyczyn oczywistych – mozliwosci czasowych funkcjonariuszy.
  ps. z tych samych powodow mandaty z fotoradarow sa niewazne
  DZIEKUJE ZA UWAGE

  • @asdasda na podstawie jakiego paragrafu tak twierdzisz?

   Pytam bo to co piszesz jest bardzo ciekawe.