Szkoliłem się w Sobiesław Zasada Centrum (1/2)

Jesteś dobrym kierowcą? Od jakiego momentu od otrzymania prawa jazdy możemy tak o sobie mówić? 7 lat po otrzymaniu prawa jazdy, przejechaniu ponad 100 000 km, jeździe różnymi samochodami wciąż nie wiem czy jestem dobrym kierowcą. Zrządzeniem losu w ostatnich 3 miesiącach byłem na 3 wydarzeniach, które pomogły mi w tym abym lepiej panował nad samochodem. Mogłem ćwiczyć i poprawiać technikę. Czy to uczyniło mnie lepszym kierowcą?

Ostatnim wydarzeniem w jakim uczestniczyłem był wyjazd na lotnisko Bednary do ośrodka doskonalenia techniki jazdy Sobiesław Zasada Centrum. Wcześniejsze wydarzenia, w których brałem udział (Szkolenie Jazdy Sportowej Peuget, Jazda po Torze Poznań na Forza Italia) były bardziej nastawione na fun. Tym razem miałem się skupić nad czystą techniką…

Sobieslaw Zasada Centrum Osrodek Doskonalenia Techniki Jazdy

Centrum w obecnej formie działa od niedawna bo od 2012 roku. Spora jego część powstała dzięki Unii (o czym świadczą wszędobylskie tabliczki UE). Zresztą świeżość obiektu czuć na każdym kroku – budynek, flota samochodów i teren treningowy. Od wejścia czuć też aurę stworzoną wokół osoby Sobiesława Zasady. Gdzie nie spojrzysz zdjęcia i książki „Szerokiej drogi” imieniodawcy obiektu. Zupełnie można zapomnieć, że drugą ważną tutaj osobą jest Tomasz Czopik, który wcześniej prowadził już szkołę jazdy.

Sobieslaw Zasada Centrum

Osobiście brałem udział w programie I stopania. Szkolenie podzielone jest na 3 części:

  • część teoretyczną – czyli teoria tego, że dlaczego samochód wpada w poślizg,
  • część „nastraszającą” – czyli symulator zderzeń, dachowania oraz omówienie prawidłowej pozycji za kierownicą,
  • część treningową – czyli odczucie na własnej skórze co się dzieje z samochodem po przekroczeniu granicy przyczepności.

Symulator dachowania samochodemSymulator zderzen  12 km h

 Sam trening to kilka godzin jazdy po różnych elementach:

  • płyty poślizgowej;
  • jaździe po okręgu (nawadnianej);
  • tzw. trójkąt Zebry – od nazwiska Andrzeja Zembrzuskiego – slalom w różnych wariantach;
  • jazda trolejami.

Nie ma sensu psuć Wam zabawy i opowiadać wszystkie smaczki ze szkolenia. Zaintryguję Was tylko pytaniem: czy wiecie co się stanie w trakcie hamowania, gdy zostanie odłączony zapłon? Sam doświadczyłem tego na własnej skórze właśnie w Bednarach.

Sobieslaw Zasada Plyta Poslizgowa

Co dało mi szkolenie? To opiszę wkrótce…


 

PRZECZYTAJ 2. CZĘŚĆ RELACJI TUTAJ