Tęsknota za ciężarówką Coca-Cola

Czyli o tym jak świąteczna piosenka wywołała u mnie tęsknotę za dzieciństwem.

Kilka dni temu Drutex wypuścił swój „filmik świąteczny”. Miało być miło i rodzinnie – wyszło sztywno i na siłę. Wytwór ten jest i tak o niebo lepszy niż to co wypuścił jakiś czas temu Auchan. Najważniejszy cel został spełniony. Mówi się o firmie dużo i za darmo.

http://www.youtube.com/watch?v=uRCZ7WaK6bY

Moją uwagę przykuło jednak coś innego niż biura i fabryka. Poza śpiewającymi pracownikami oczy szerzej otwarły mi się na widok firmowej ciężarówki. Rozświeconej wzdłuż całej przyczepy. Niedawno minęły święta, i ta naczepa przywołała mi wspomnienie ciężarówki Coca-Cola.

drutex

Jeszcze kilka lat temu reklamy z ciężarówkami były zwiastunem, od którego można było rozpoczynać odliczanie do Gwiazdki. Ich bajeczność nadawała koloryt w telewizji. Amerykańskie trucki pędzące z blaskiem przez miasta.

Nie tak dawno temu zresztą ten konwój wyjechał naprawdę na ulice wędrując pomiędzy głównymi miastami w Polsce.

coca cola ciezarowka reklama swieta

Pamiętam gdy trafiłem na taką ciężarówkę w Krakowie. Snując się powoli wieczorem trasą od sklepu do sklepu. Wśród dziesiątek odcieni szarości smutnych samochodów nagle wyłonił się ogromny TIR. Jego niedorzeczna ilość świateł spowodowała, że na kilka chwil świat wokoło zamierał w ruchu. Więcej. Nabierał barw odbijając ich światło. Jestem w stanie założyć się, że we wszystkich mijanych samochodach wokoło zagościły uśmiechy.

Sprawdziłem – taka trasa też miała miejsce w tym roku (chociaż tylko w Wielkiej Brytanii). To wspomnienie przywołało mi myśl o czasach gdy byłem dzieckiem. Ogarnęła mnie tęsknota za „starymi czasami”. Gdy wsiadało się zimą do mroźnej Zastavy dziadka i jechało po choinkę. Do czasów, gdy koło domu stał blaszany garaż pełen smarów, śrub i części zamiennych do samochodu. A w domu stał jeszcze telewizor Unitra, w którym przed świętami leciała reklama Coca-coli.

Nostalgicznie mi dzisiaj.

PS. A dla Ciekawskich nieco więcej informacji jak zmieniała się reklama z ciężarówkami przez lata na stronie Coca-Cola.