Test BMW 4 Gran Coupé

Pisanie o samochodach, które są po prostu takie jak oczekujesz jest najtrudniejsze. W przypadku samochodów pełnych wad możesz spokojnie wykazywać to jak bardzo twórcy pomylili się decydując na ich stworzenie. Podobnie w przypadku samochodów zbyt mocnych / słabych / brzydkich / nijakich, VANów / kabrioletów. Każdy z nich ma swoje przypadłości, które ułatwiają pisanie recenzji.

Tymczasem jest grupa samochodów, do których należy również pokazywane tutaj BMW, które są tak dobre, że tworzenie testu, który finalnie skupi się tylko na jednym, przeważającym ocenę, aspekcie mija się z celem. Bo BMW serii 4, w nadwoziu Gran Coupe to samochód, który spełnia praktycznie wszystkie kryteria jakie możemy wymyślić.

bmw-4-grancoupe-interior

Oczywiście wsiadając do środka nie da się nie odczuć gdzie jesteśmy. Nie ma tutaj prób oszukiwania ludzi, że to nowy pomysł na wnętrze. Z generacji na generację wykształtowały się pewne elementy stałe, które powodują, że niezależnie, w której serii się znajdujemy powodują, że odnajdujemy się tam jak w domu. Jednak parę prostych zabiegów, głównie kolorystycznych, spowodowało, że nie miałem wrażenia wsiadania do kolejnego niemieckiego samochodu. Wszędobylska czerwień i bordo to doskonałe elementy pozwalające na wyróżnienie środka.

Z zewbmw-4-versus-3nątrz jednak linia Gran Coupe powoduje, że moim zdaniem, to najlepiej wyglądający samochód BMW, który można obecnie kupić. Wszystkie elementy DNA marki odnajduje się tutaj od razu. Grill, światła, linia okien. Jednak to co w przypadku normalnych sedanów w serii 3. nie powoduje żadnych emocji, a w przypadku zwykłej linii coupe serii 4. jest nieco zbyt wulgarne tutaj nabiera wręcz włoskiego smaku. Mam na myśli tył samochodu i ten charakterystyczny, przerośnięty garb. Wystarczy zerknąć na zdjęcie, które zrobiłem przy napotkanej trójce!

Ależ on jest piękny!

Wyważenie wszystkich linii i przetłoczeń powoduje, że seria 4. osiąga wizualnie niesamowitą dynamikę, pozostając wyjątkowo filigranowym samochodem. To element, który wyróżnia ten model, na drodze, parkingu i powoduje, że parkujesz tak aby jak najdłużej nacieszć się jego widokiem gdy odchodzisz pozostawiając przed domem czy biurem.
Moim zdaniem mamy dzięki temu najlepiej zaprojektowany obecnie samochód w portfolio marki. Spory ale wizualnie lekki. Charakterystyczny ale bez rubensowskich kształtów. I do tego świetnie jeżdżący!

To gran turismo z zacięciem sportowym. Samochód, w którym stylowo pokonuje się tysiące kilometrów bez zmęczenia. Nie chcę pisać peanów na cześć skrzyni biegów, ale współczesne automaty w  większości BMW są idealnie zgrane z silnikami. Testowany model, wyposażony w dwulitrową jednostkę twin turbo (428i) nie łapie zadyszki ani na moment w trakcie jazdy, niezależnie od prędkości (rozsądnej w Polsce). Jednocześnie pozostaje przy tym niezwykle racjonalnym wyborem ekonomicznym.


bmw-4-grancoupe-front bmw-4-grancoupe-profile bmw-4-grancoupe-front
Nieprzypadkowo gdy jeden z moich dalszych znajomych kupił BMW z tym silnikiem, zrezygnował z mocniejszego wariantu, tłumacząc mi, że do jego potrzeb większa moc jest zbędna, a ten motor i tak zdaje się mieć jej za dużo na jego potrzeby.
Jeżdżąc modelem z napędzaną tylną osią miałem wrażenie, że nie jest może to wystarczająca moc aby rwać przyczepność w zakrętach przy każdej okazji. Ale czy tego oczekuje współczesny kupujący BMW? Po kilkuset kilometrach w środku nabrałem przekonania, że nawet ja nie mam ochoty szaleć. Po można sunąć po asfalcie i wciąż czerpać z tego radość. A gdy trzeba będzie pojechać ostrzej to wciąż jest się spokojnym, bo ma się pewność, że moc pojawi się pod prawą stopą.


bmw-4-grancoupe-interior-pov  bmw-4-grancoupe-computer bmw-4-grancoupe-428i-twin-turbo
Czwórka to wybór dla osób, które chcą mieć piękny samochód ale nie mają ochoty ryzykować w zakup bardziej egzotycznych dla naszego kraju samochodów. Świetne zbudowany samochód, który da Ci wszystko czego zapragniesz, pod warunkiem, że wybierzesz to z listy opcji.

bmw-4-grancoupe-profile-front

Ależ to piękny kawał Niemca.

Zdecydowanie jeden z najciekawszych modeli obecnie na rynku.