Ubezpieczenie OC samochodu

Kupując teraz samochód znów musiałem pomyśleć o sprawie niezbędnej do legalnego poruszania się nim po drogach. Ubezpieczeniu OC. Dlatego postanowiłem nieco poczytać jak wygląda kwestia ubezpieczeń na chwilę obecną i postanowiłem się nimi z Wami podzielić.

Po co nam jest OC?

W sumie ubezpieczenie OC to taka dobra lekcja dlaczego warto się ubezpieczać. Bo gwarantuje ono to, że w razie wypadku lub stłuczki mamy spokojną głowę.

Zrobię błąd i nie muszę ponosić kosztów napraw innych samochodów. I w sumie jest to dla mnie niepojęte, że w przypadku innych aspektów życia, często nie myślimy o ubezpieczeniu. Inwestycja w spokój nawet o topowego smartfona to gwarancja spokoju. Wymierna na złotówki. W przypadku samochodu wręcz oczywista.

Co jeżeli nie mam OC?

Przede wszystkim robisz błąd. Napraw go! Kup ubezpieczenie OC i nie mów, że nie spowodujesz wypadku. Zresztą do kogo ja to mówię? Nie wierzę, że ktoś celowo może nie kupować OC.

Natomiast jeżeli się okaże, że nie masz go ważnego, ale będziesz sprawcą jakiegoś zdarzenia to w twoim imieniu odszkodowanie wypłaci UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wtedy natomiast UFG wróci do Ciebie z żądaniem pokrycia sumy wypłaconej poszkodowanego czyli tak zwany regres.

W związku z tym w swoim kalendarzu zapisz kiedy kończy CI się ubezpieczenie. I przypomnienie parę dni wcześniej. Jak zawsze załatwianie czegoś na ostatnią powoduje, że musimy wybierać bez namysłu. A warto poświecić na to 30 minut.

Gdzie kupić OC?

Telefon, Internet lub bezpośrednio u doradcy. Poprzez telefon zawieracie umowę praktycznie bez problemu i wysyłany jest dokument pocztą lub mailem (który możecie wydrukować). Podobnie przy zakupie w sieci sprawa jest załatwiana od razu. Dodatkowo możecie skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, co najczęściej potrafi oszczędzić kilka minut.

Ja mam swojego doradcę – agenta, który od lat pomaga mi ubezpieczać samochody. Lubię ten kontakt z drugim człowiekiem, ale również takie ludzkie doradztwo, w którym można słyszeć opinie na temat tego z kim załatwić na przykład likwidację szkody z AC (jeżeli kupujecie ubezpieczenie dodatkowe).

„Wybór oczywiście należy do Was i nie ma tu złych opcji. Są tylko takie, które odpowiadają naszym preferencjom”, opowiadał mi Jakub Łukowski, ekspert Liberty Ubezpieczenia, z którym konsultowałem się przy okazji tego tekstu.

Co więcej podstawowe warunki OC są mniej więcej takie same u wszystkich ubezpieczycieli. Głównie dlatego, że OC jest obowiązkowe dla wszystkich. Dlatego też kryterium wyboru dla większości osób może być cena.

Natomiast coraz częściej możemy też likwidację szkody z OC (gdy sprawcą był ktoś inny) załatwić… w swojej firmie ubezpieczeniowej. Pozwala na to wprowadzony niedawno system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). W takiej sytuacji Twoja firma ubezpieczeniowa załatwia wszystko i ściąga płatność od firmy, w której był sprawca. Głęboko wierzę, że to pozytywnie wpływa na rynek bo poza niską ceną dochodzi też łatwość w likwidacji szkód i to jak jestem traktowany jako Klient.

ubezpieczenie OC

Reasumując rynek ubezpieczeń zmienia się powoli na rzecz Klientów. Ważne jest aby nie zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu i mieć chwilę na porównanie oferty kilku firm. Ubezpieczenia są obowiązkowe i to dobrze bo nawet najlepsi z nas mogą kiedyś popełnić błąd na drodze.

  • MSK

    Największym problemem z OC w Polsce jest kwestia konieczności ubezpieczania każdego samochodu z osobna. Mam 4 samochody, każdy musi mieć swoje coraz droższe OC.
    O ile dwa samochody mają ponad 25 lat i dzięki statusowi Pojazdu Historycznego sprawa jest o wiele łatwiejsza, tak konieczność płacenia OC za samochód który już drugi rok tkwi w garażu jest dla mnie nie do pojęcia.

    • Rozumiem Cię w pełni opłacając teraz 3 samochody:)

      PS. Uwolnij samochód z garażu! Niech jeździ, a nie stoi:)