Wymiana dachu cabrio

Jakie mamy opcje kupując dach do kabrioletu?

Wydawać się może, że w 2013 roku będzie masa wykonawców w Polsce, którzy podejmują się tego zadania. W rzeczywistości firm, które są wyspecjalizowane w wymianie poszyć kabrio jest niewiele. Dodatkowo te najpopularniejsze wcale nie są skupione w największych aglomeracjach ale rozrucone po mniejszych miejscowościach.

Wybór w przypadku mojego Fiata padł na zakład tapicerski Tapwid pod Lublinem. Zadecydował najbliższy wolny termin oraz wyraźna chęć własciciela aby na czas załatwić materiał poszycia. Cała usługa z pewnością odbyła się sprawnie. Przyjeżdżając na miejsce o godzinie 12., przed 17. byłem już w drodze powrotnej.

wnętrze Tapwid

Wybór materiału padł na Sonnenland. Oryginalny materiał PVC, chociaż łatwiejszy w utrzymaniu czystości, wraz z wiekiem traci swoją elastyczność i płowieje. Sonnenland jest pozbawiony (podobno) tych wad, wymaga jedynie regularnego czyszczenia i impregnacji. Oraz jak każdy miękki dach potrzebuje poszanowania.

Jak wymianić dach cabrio?

W przypadku Tapwidu nie wykorzystują oni gotowych dachów, ale każdy szyją na miejscu w opaciu o szablony. Zyskują dzięki temu, jak mówił właściciel pewność, że pomimo wieku auta uda się jak najwierniej spasować wszystkie krawędzie. Faktycznie mogłem obserwować każdy etap powstawania nowego soft-top’u.

Pierwszy etap to ściągnięcie starego dachu ze stelaża. Ze względu na spasowanie elementów nie ma co liczyć, że stary dach uda się zabrać w stanie nadającym się na sprzedaż dalej. Demontaż wymaga zniszczenia paru elementów, w związku z czym wartość starego dachu spada do zera.

4

Drugi etap to szycie według szablonu do danego modelu samochodu. Bardzo ważne, że zakład zostawił tutaj duży margines na bokach – dzięki temu wszystkie krawędzie są wyznaczane już na samochodzie. Podobnie tylnia szyba.

Dopiero na trzecie w kolejności jest wszycie szyby oraz zaszycie krawędzi. Co ciekawe w przypadku oryginalnego dachu Fiata tylnia szyba była elementem wymiennym. Wykorzystany był zamek, który pozwalał „wypiąć szybę” i wstawić nową. Niestety przez kilka lat użytkowania samochodu nie znalazł się nikt, kto podjął się tego zadania. Dlatego nie jest dla mnie problemem inny system mocowania szyby.

6

Ostatnim etapem jest naciągnięcie dachu i finalny montaż na stelażu. Jest on kluczowy samych detalach – montowania mechanizmu i klejenia. Dodatkowo warto wspomnieć, że wszystkie szwy zostały dodatkowo zaimpregnowane i podlegają gwarancji. Efekt – samochód odmłodniał i ponownie stał się atrakcyny. Znów mam chęć jeździć w gorszą pogodę.

montaż dachu kabrio

Jak oceniam pracę Tapwidu? To dobry zakład – zrobili dach, który jest bardzo dobrej jakości. Do oceny bardzo dobrej zdecydowanie im jednak brakuje. Dlaczego?
Dach na podsufitce w jednym miejscu przypadkiem został dotnikęty klejem, którego już raczej się nie pozbędę.
Podczas demontażu, w okolicach schowka na dach miękki, zniszczeniu ulega uszczelka  łączącą dwie pozostałe – tą idącą wzdłuż blachy i tą od dachu. Zakład nie zastępuje jej nową i będę musiał sam ją dokupić i dopasować..
Zabrakło mi też rozmowy na temat montażu dachu. Dla kupującego nie jest to rutynowy zabieg i wszystkie informacje musiałem wyciągać z pracowników.

Finalnie jestem jednak zadowolony z uzyskanego efektu. Dach ponownie przyciąga wzrok. Na razie dobrze też chroni przed deszczem. Jakość jednak będę mógł ocenić z perspektywy dłuższego użytkowania.

Dach Fiat Barchetta

Podoba się?

 


 

 

Zobacz też wpisy:

 

 • Bezdachowiec

  Szukałem opinii o Tapwid pod kątem wymiany dachu u siebie. Dach dalej sprawuje się bez problemów?

  • Peter

   Dach chwilowo jest wymontowany ze względu na zimę – założony jest hardtop. Przez jesień sprawował się bardzo dobrze, spasowanie daje radę. Część drobnych nierówności ułożyła się.

   Ze wstępnych obserwacji widać, że materiał Sonnenland dużo łatwiej łapie „śmieci” typu babie lato, pyłki niż oryginał. Ale rekompensuje to pięknym kolorem.

   • Darek

    Witam, a powiedz mi jaki był całkowity koszt wymiany i jaka była różnicą cenowa między materiałem najdroższym i najtańszym do obszycia ? czy w cenę wliczona jest też nowa PCV jeśli nie jaka jest jej cena.
    I czy firma wymienia też uszczelki mam na myśli boczne?

    • Cześć! Całość pochłonęła około 1500-1600 zł (przytaczam z pamięci, musiałbym upewnić się w fakturach ile dokładnie).

     Rozważałem tylko Sonnenland – cena zawierała koszt materiału + szycie + montaż.

     Uszczelek nie wymieniano – niestety w przypadku Barchetty podwoiłoby to pewnie koszt wymiany.

 • Armani

  Dach jest pomarszczony, ma fałdki a przy wykonaniu przez profesjonalistę takie rzeczy są niedopuszczalne.Ja bym go reklamował żeby go poprawił.Pozdrawiam